Gıda Hattı

Obezite ile ölüm oranı arasındaki bağlantı ne?

27 Ekim 2018, 10:30
Paylaş
Obezite ile ölüm oranı arasındaki bağlantı ne?

Küresel bir hastalık olarak toplumlarda hızla ilerleyen obezitenin önüne geçilmesi için birçok araştırma yapılıyor. Obeziteye sahip olan kişilerin gündelik hayatını sorunsuz olarak devam ettirmesi neredeyse imkansız. Diğer hastalıklarıda beraberinde getiren obezite ile ölüm oranı da bağlantılı.

Bristol Üniversitesi'nin öncülüğünde yapılan yeni bir araştırmaya göre, kişinin uzunluğunun kilosuna oranı olan, "vücut kitle indeksi"nin (BMI), muhtemel ölüm oranı ile bağlantılı olduğunu gösterdi.

obezite-gidahatti

Ölüm oranında yüzde %16’lık bir artış

Özellikle, Birleşik Krallık'ta orta ve yaşlı kesimden gönüllüler ile yapılan çalışmada toplanan veriler (Biobank) olmak üzere 500 bin kişiden alınan ölüm oranı ve ölçü verileri kullanılarak, BMI’deki her bir her metrekare başına beş kilogram artış, ölüm oranında yüzde 16’lık ve kalp hastalarında yüzde 61’lik bir artışla ilişkilendirildi.

Ölüm oranı üzerindeki vücut kitle indeksinin etkisi inceleniyor

Bristol Ekibi, risk faktörleri ve ölüm oranları arasındaki nedensel ilişkileri anlayabilmek için kişinin DNA’sındaki genetik farklılıkları kullanan “Mendel randomizasyonu” denen bir yöntem kullandı.

Bu yöntem, sigara içme, gelir dengesi, fiziksel aktivite ya da sağlıksızlık sonucu yaşanan kilo kaybı gibi karışıklığa neden olan faktörleri ortadan kaldırarak, ölüm oranı üzerindeki BMI etkisinin daha kesin bir şekilde tahmin edilmesini sağlıyor.

Birleşik Krallık Biobank'tan elde edilen veriyi kullanan ekip, hayatta kalmak için görünen en uygun BMI’nin Mendel randomizasyonu analizine göre düşük olduğunu ve BMI ile ölüm oranı ilişkisinin daha geniş bir BMI aralığında yatay seyrettiğine işaret etti.

Araştırma sonucu, fazla kilolu olmanın bir kişinin kalp hastalıkları ve çeşitli kanser türleri de dahil olmak üzere tüm sebeplere dayanan ölüm riskini arttırdığını doğruluyor.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.