Gıda Hattı

Obezite ile mücadelenin küresel odağı OPEN, Türkiye’de!

12 Haziran 2022, 14:42
Paylaş
Obezite ile mücadelenin küresel odağı OPEN, Türkiye’de!

Obeziteye yönelik etkili yaklaşımların ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için küresel çapta faaliyet gösteren OPEN (Obesity Policy Engagement Network), 11 ülkenin ardından Türkiye'de de faaliyetine başladı.

Hastalığın nedenleri, korunma ve etkili tedavi yöntemleri konularında tartışma zemini oluşturan, Avrupa Obezite Derneği (EASO) tarafından 2013'te kurulan OPEN’ın ağına; Amerika, Avrupa, Avustralya ve Körfez Bölgesi'ndeki ülkelerin ardından 12’nci ülke olarak Türkiye eklendi.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ve bir paydaş olarak Novo Nordisk’le birlikte hayata geçirilen OPEN Türkiye, obeziteye yönelik ulusal çapta yürütülen çalışmalara bütünsel bir yaklaşımla katkı sağlamayı amaçlıyor.

OPEN Türkiye, elde edilen birikimlerin Türkiye’de sergilenmesi için tanıtım organizasyonu düzenlenerek kamuoyuna duyuruldu. Obeziteye yönelik çalışmalar yürüten STK’lar, kamu kurumları ve üniversitelerin yanı sıra; aralarında hasta temsilcilerinin de bulunduğu yüze yakın konuğun ağırlandığı toplantıda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Avrupa Obezite Araştırma Derneği (EASO) ve Obezite ile Yaşayan İnsanlar İçin Avrupa Koalisyonu (ECPO) gibi uluslararası kurumlardan temsilciler ve Türkiye’den birçok akademisyen konuşmacı olarak yer aldı.

“Obezitenin kronik hastalıklara yol açtığını, ekonomiye yükünü biliyoruz”

Özellikle obezite sorunu yaşayan insanların tanısı, tedavisi ve izlenmesi konusunda birtakım eksikliklerin giderilmesi için çalışacaklarını belirten OPEN Türkiye Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, obezite sayılarının fazlalığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“OPEN Türkiye bu yıl itibariyle faaliyetlerine başladı. Diğer ülkelerde Avrupa'yı örnek verirsem, İtalya ve İspanya'da daha önce başladı. Ama biz daha hızlı başladık ve hızla ilerleyeceğiz. Paydaşlarımız bu konuya dört elle sarılmak üzere buraya geldi. Özellikle obezitenin kronik bir hastalık olduğunu biliyoruz. Obezitenin başka kronik hastalıklara yol açtığını da biliyoruz. Sağlık ve ülke ekonomisine getirdiği yükü de biliyoruz, bu yüzden böyle önemli bir konu için çok paydaşlı bir platforma ihtiyaç vardı.”

“Önerilerimizi 2023 Dünya Obezite Günü’nde sunacağız”

OPEN Türkiye Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Yazıcı ise ilk planlarının çalıştay yapmak olduğunu söyledi. Geliştirdikleri önerileri 2023 Dünya Obezite Günü’nde sunmayı planladıklarını belirten Yazıcı, “Bu toplantıyla tanıtımımızı yaptık. Muhtemel partnerlerimiz ile çalıştayda yapacağımız, Türkiye’de obezitenin bir resmini çekmek. Obezite önlemi açısından ne durumdayız, obezite tanı ve tedavisinde neredeyiz, bunu belirleyeceğiz. Açık bir tartışma platformu olacak. Daha sonra başka bir çalıştayda da çizdiğimiz çerçeve üzerinden eğer birtakım eksiklikler, yapılması gerekenler varsa bunlar için aksiyon planları oluşturulmasını hedefliyoruz. Geliştirilen önerileri 2023 Dünya Obezite Günü’nde Ulusal Obezite Kongre’mizde ortak görüş bildirgesi olarak sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Obeziteyle ilgili 3 temel unsura odaklanılması gerektiğini hatırlatan OPEN Türkiye Genel Sekreteri Yazıcı, obezitenin sağlık ekonomisi üzerinde ciddi bir yükü olduğunu, obeziteli bireylerin günlük hayatta yaşadığı zorluklar üzerine çalışma yapacaklarını söyledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.