AramaArama
Gıda Hattı

Obezite geni taşısanız da zayıf kalabilirsiniz!

16 Nisan 2017, 11:22
Paylaş
Obezite geni taşısanız da zayıf kalabilirsiniz!

Yağ miktarımızı, aşırı kilolu ya da obez olup olmayacağımızı belirleyen obezite geni (FTO), zayıf olmaya kesin bir engel değil. “Obezite geni taşıyor olabilirsiniz ama bu sizin sağlıklı bir kiloda olmanıza asla engel değil” diyen uzmanlar, obezite ile savaşmak için bol hareket, yürüyüş, egzersiz ve sağlıklı beslenme önerisinde bulunuyor.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Defne Kaya, yağlanma genine sahip olanların da sağlıklı kiloda kalabileceğini söyledi.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr.Defne Kaya

Genlerin kişinin birçok özelliğini belirlemekle birlikte çevre ve yaşam tarzıyla da ilişkide olduğunu belirten Doç. Dr. Defne Kaya, şöyle konuştu:

Yağ miktarımızı ve obezitemizi belirleyen obezite geni (FTO), bizim aşırı kilolu ya da obez olup olmayacağımızı belirliyor. Peki, kilolu olup olmayacağımızı belirleyen bu genin kilo vermemizde de olumsuz bir etkisi var mı? British Medical Journal (BMJ)’da yayımlanan bir makalenin yazarları, zayıflayamayanlar için ‘geninizi suçlamayı artık bırakın’ diyor.

erkek-obezite-sisman-bel-kalinligi-gobek-gidahatti

‘Obezite geni engel değil’

“Sekiz ayrı çalışmadan elde edilen verilerin incelendiği bu makale toplamda 9 bin 563 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş ve kilo vermek için diyet, egzersiz, ilaç ve davranış tedavisi kombine olarak uygulanmış, kilo ile genetik ilişki incelenmiştir. Bu makalenin iki güzel sonucu var:

1) FTO geninin zayıf olmamıza bir engeli yok.

2) Hiçbir tedavi yöntemi birbirinden daha iyi ya da kötü değil.”

obezite-olcum-gidahatti

Sağlıklı kiloda olmak için engel yok

Giderek artan obezite sorununun tedavisinde, bu bulgunun önemli bir buluş niteliği taşıdığını belirten Doç. Dr. Defne Kaya, “Obezite geni taşıyor olabilirsiniz ama bu sizin sağlıklı bir kiloda olmanıza asla engel değil.

Obezite ile savaşmak için bol bol hareket edin, yürüyün, egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve mutluluk kaynaklarınızı hayatınızda tutun. Sağlıklı ve mutlu kalın” tavsiyesinde bulundu.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.