AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Obezite ameliyatları, şeker hastalarına da iyi geliyor!

Obezite ameliyatları, şeker hastalarına da iyi geliyor!
13 Şubat 2018, 17:03

Obezite ameliyatları sonrasında özellikle metabolik hastalıklar olarak adlandırılan şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterolde düzelmeler gözlendiğini bildiren Prof. Dr. Halil Alış, “Artık bu ameliyatlar artık sadece şişmanlık için değil, şeker hastalığı (diyabet) için de yapılmaya başlanmıştır” dedi..

Günümüzde dünya genelinde görülen en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önem sırasında ilk sıralarda yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünyada 600 milyon obezite hastası bulunuyor ve dünya genelinde aşırı kilolu kişilerin sayısının 1 milyar 900 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

obezite-beslenme-gidahattiSon zamanlarda yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obez kişi sayısı giderek artış gösteriyor.

Obezite yalnız kendi varlığı ile ilgili değil, Tip-2 diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kanser, depresyon, kısırlık ve benzeri ilişkilendirilen hastalıkların yanı sıra sosyal yaşamı da olumsuz olarak etkileyen önemli bir toplum sağlığı sorunu olarak ön plana çıkıyor.

“Obezite tedavisi son derece güç ve karmaşık”

Son yıllarda obezitenin gençleri de etkileyen önemli bir sorun olduğunun altını çizen Genel Cerrah Prof. Dr. Halil Alış, obezite ameliyatının sadece şişmanlık için değil metabolik hastalıklar olarak tanımlanan şeker hastalığı (diabet) için de yapılmaya başlandığını ve ameliyat sonrasında beslenmenin kritik olduğunu söyledi.

obezite-gidahattiTürkiye’de kadınların ortalama yüzde 20,9’unun erkeklerin ise yüzde 13,7’ünün, toplamda ise obezite oranının yüzde 17 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alış, obezitenin yol açtığı hastalıklarla birlikte birçok kronik hastalıkla da yakından ilişkisi olduğunu bildirdi.

Şişmanlığın tedavisinde şu an en etkili yöntemlerin, cerrahi yöntemler olduğunu belirten Alış, “Ameliyatları yapma sebebimiz, beklenen yaşam süresini uzatmaktır; çünkü bilindiği üzere şişmanlığa bağlı birçok hastalık, hastaların yaşam kalitesini düşürmekte ve beklenen yaşam süresini kısaltmaktadır. Vücut Kitle Endeksi 40 ve üzeri olan veya Vücut Kitle Endeki 35 ve üzeri olup yandaş hastalığı olan 18-65 yaş arası hastalara bariatrik-metabolik cerrahiyi öneriyoruz” dedi.

halil-alis-gidahatti
Genel Cerrah Prof. Dr. Halil Alış

“Şeker hastalığı için de ameliyatları yapıyoruz”

Ameliyatların sonuçları takip edildikçe yandaş hastalıklardaki düzelmelerin tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Halil Alış, şu bilgileri verdi:

“Özellikle metabolik hastalıklar olarak adlandırılan şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesteroldeki ameliyat sonrasında ortaya çıkan düzelmeler fark edilmiştir. Ameliyat sonrası 10 yıllık takiplerde, ameliyatın tipi ve var olan metabolik hastalığın süresine göre yaklaşık yüzde 80-90’lara varan düzelmeler olduğu görülmüştür. 2000’li yıllardan itibaren bu ameliyatın metabolik hastalıklar üzerindeki düzeltici etkisi nedeniyle ameliyatların ismi bariatrik- metabolik cerrahi olarak tanımlanmaya başlanmıştır.

Sonuçta artık bu ameliyatlar artık sadece şişmanlık için değil, metabolik hastalıklar olarak tanımlanan şeker hastalığı (Diyabet) için de yapılmaya başlanmıştır. Obezite ameliyatı, mide hacmini küçültürken, ameliyat sonrası ana amaç, hastaya yeni bir yaşam şekli kazandırmaktır. Kronik hastalıklarla mücadele edenler için bu yaşam tarzını benimsemek gerçekten önemli. Ameliyatla birlikte aslında obezitenin temel oluşum nedeni olan sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının ortadan kaldırılması hedeflenir. Hasta ameliyat sonrası eski beslenme alışkanlıklarını sürdürürse, kilo vermesi mümkün olmaz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.