Gıda Hattı

O sakız koronavirüse karşı geliştirildi! %95 etkili

30 Kasım 2021, 22:48
Paylaş
O sakız koronavirüse karşı geliştirildi! %95 etkili
Yeni tip koronavirüsün hücrelere girişini önleyebilmek için bilim insanları deneysel sakız üretti. Araştırmalar yeni sakızın yüzde 95 oranında etkili oldu.

Dünya genelinde 5.2 milyondan fazla ölüm ve 262 milyonun üzerinde vakaya yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede aşı ve hap çalışmalarının ardından bu kez farklı bir yönteme başvuruldu.

ABD'deki araştırmacılar özel olarak tasarlanmış bir sakızın ağızdaki virüs miktarını azaltıp azaltamayacağını ve dolayısıyla yayılmasını potansiyel olarak önleyip önleyemeyeceğini mercek altına aldı. Sonuçları Molecular Therapy dergisinde yayınlanan araştırmaya göre deneysel sakız, koronavirüse yol açan virüs olan SARS-CoV-2'nin yayılmasını azaltabilir. 5 miligram sakızın hücrelere viral girişi önemli ölçüde düşürdüğü, 50 miligram sakızın ise bu girişi yüzde 95 düzeyinde gerilettiğine dikkat çekildi.

koronavirüs sakızı
koronavirüs sakızı

Hücrelerin enfekte olmasını engelliyor!

Koronavirüs, insan vücudundaki bazı hücrelerin yüzeylerinde yer alan ACE2 proteinlerine tutunarak hücrelere giriş yapıyor. Söz konusu çalışma, ACE2 sakızı sayesinde SARS-CoV-2 başak proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini ciddi şekilde engellediğini gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.