Gıda Hattı

O hastalığı anne karnında belirlemek çok önemli!

24 Mayıs 2018, 15:46
Paylaş
O hastalığı anne karnında belirlemek çok önemli!

Günümüzde hamilelik sırasında yapılan ultrason muayenesi sayesinde, bebeklerde  böbrek genişlemesi çoğunlukla doğum öncesinde tespit edilebiliyor.

Toplumda “böbrek genişlemesi” olarak adlandırılan, tıbbi adıyla hidronefroz hastalığı genellikle bebek henüz anne karnındayken saptanıyor. Böbrek genişlemesi sorunu çoğunlukla ilerlemez veya kendiliğinden kaybolurken, bir kısmı ise ilerleyerek ciddi tablolara neden olabiliyor.

Günümüzde hamilelik sırasında yapılan ultrason muayenesi sayesinde bebeklerdeki böbrek genişlemelerinin büyük çoğunluğunun doğum öncesinde tespit edilebildiğini belirten Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Akbal, anne karnında tanı konulmasının da böbrek hasarını önlemek için erken tedavi imkanı sağladığına dikkat çekti. Akbal, “Böbreğin tüm yapıları anne karnında 20. haftadan sonra incelenebiliyor. Böbrek genişlemesi tespit edilirse bebeğin doğumun ardından çocuk ürolojisi takibine girmesi çok önemli. Bu sayede ileride oluşabilecek böbrek fonksiyon kaybı gibi hayatı tehdit eden sorunların gelişmesi önlenebiliyor” dedi.

Böbrek genişlemesi neden olur?

Böbrek genişlemesine pek çok etkenin neden olabildiğine işaret eden Cem Akbal, Veziko üreteral reflü olarak adlandırılan mesaneden böbreklere idrar kaçması sorununun, böbreklerin genişlemesine sebep olabildiğini söyledi. Akbal, bunların yanı sıra böbrekle mesaneye idrar taşıyan kanalın herhangi bir yerindeki darlık ya da mesane çıkışındaki darlıkların da böbreklerin genişlemesine yol açabildiği bilgisini verdi.

Böbrek yetmezliği oluşabiliyor

Böbreğin çıkışından mesane çıkışına kadar herhangi bir nedenle, örneğin tıkanıklık, idrarın geriye kaçışı veya mesane dinamiğinin bozulması sonucunda böbreğin genişlemesi ve fonksiyonunda azalma olması, “hidronefroz” olarak nitelendiriliyor. Anne karnında saptanan böbrek genişlemelerinin büyük çoğunluğu ilerlemez veya kendiliğinden kaybolurken, bir kısmı ise ilerleyerek böbreğe zarar verebiliyor.

Prof. Dr. Cem Akbal böbrek genişlemesine ateşli idrar yolu enfeksiyonları eşlik ettiğinde böbreğin daha kolay hasar gördüğünü ve bunun sonucunda da böbreklerde ciddi fonksiyon kayıpları gelişebildiğini belirterek, “Bunun yanı sıra sık geçirilen böbrek enfeksiyonları sonrasında bebekte büyüme ve gelişme geriliği ile ileriki dönemlerde yüksek tansiyon gibi problemler de oluşabiliyor” diye konuştu.

Yakın takip çok önemli

Böbrek genişlemesinde erken tanı ve tedavi yaşamsal önem taşıyor. Prof. Dr. Akbal bu nedenle doğumdan sonraki ilk yılda bebeğin takip edilmesinin çok önemli olduğuna işaret ederek, “Doğum sonrasında 3. gün üriner ultrasonla bebeğin böbreklerinin incelenmesi gerekiyor. Ardından 1,3,6 ve 12. aylarda yapılan üriner ultrasonla tetkiklere devam ediliyor. Ultrason bulgularına göre gerekirse ileri tetkikler planlanıyor” dedi.

Bu belirtiler varsa dikkat!

Böbrek genişlemesi çoğunlukla anne karnında tespit edilirken, bir kısmı ise doğum sonrası ve çocukluk döneminde gelişen bazı belirtilerin ardından yapılan araştırmalar sonrasında saptanıyor. Prof. Dr. Cem Akbal, zaman kaybetmeden hekime başvurulması yaşamsal öneme sahip belirtileri de şöyle sıraladı:

Yenidoğan ve ilk yıllarda, Huzursuzluk, Ateş, Yeterli beslenememe, Nedensiz ağlama krizleri, İdrar yaparken ağlama, kötü kokulu idrar, idrardan kan gelmesi.

Ameliyat şart mı?

Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Akbal, günümüzde yapılan tetkiklerde en sık kullanılan ultrasonun radyasyonsuz, çocuğun canını yakmayan bir tetkik olduğunu belirterek, ihtiyaç halinde sistografi, diüretikli böbrek sintigrafisi gibi yöntemlere de başvurulduğunu ifade etti. “Çocuklarda böbrek genişlemesinin büyük bir kısmı kendiliğinden geriliyor, çok az bir kısmında ameliyata gereksinim duyuluyor.” diyen Akbal, “Böbrekler tehlikede olmadığı sürece bebeğin yakın takip altında olması yeterli geliyor. Bu durumda cerrahi yönteme gerek kalmıyor. Ancak bunun aksine böbrek tehlikede ise altta yatan nedene yönelik cerrahi işlemlere başvuruluyor. Günümüzde uygulanan cerrahi yöntemlerden yüksek başarı oranları elde edilebiliyor ve çocuk hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor” bilgisini verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.