AramaArama
Gıda Hattı

Nusr-Et'e Singapur ve İngiltere'den ortak geldi!

10 Nisan 2018, 09:16
Paylaş
Nusr-Et'e Singapur ve İngiltere'den ortak geldi!

Borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalara çağrı yapan Doğuş Grubu, ünlü et restoranı Nusr-Et’i de bünyesinde bulunduran d.ream International BV'nin yüzde 20’lik hissesini, Singapur Devlet Fonu Temasek ile İngiltere merkezli yatırım fonuna devretti. Satış bedeli 200 milyon dolar olarak açıklandı.

Doğuş Grubu, d.ream International BV şirketi hisselerinin satışını yazılı bir açıklama ile duyurdu.

“Dünya devleriyle ortaklık” vurgusu

“Doğuş Grubu, d.ream International’da Dünya Devletleriyle Ortak Oldu” başlıklı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Doğuş Grubu tarafından 2012 yılında kurulan ve yeme içme sektöründeki en büyük Türk kuruluşu olan Doğuş Restaurant Entertainment and Management (“d.ream”); yarattığı ünlü markalar ve uluslararası ortaklıklar ile 12 ülkede, 170’e yakın lokasyonda yaklaşık 8.500 çalışanıyla yeme, içme ve eğlence sektöründe standartları en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Türkiye’de yeme içme alanında kurumsallaşmanın mimarı olan Grup, aynı zamanda Türk markalarının uluslararası pazarlara açılması adına önemli yatırımlara imza atıyor.

Yüzde 17’lik hisse için 200 milyon dolar 

Doğuş Grubu; tüm yeme içme yatırımlarını kapsayan d.ream’in altında yer alan bazı markalarını bünyesinde toplayan d.ream International BV şirketinde, dünyanın önde gelen kuruluşlarından Singapur devlet fonu Temasek ve İngiltere’de bulunan yerleşik uluslararası sermaye fonu Metric Capital Partners ile %17 hisse devri karşılığında ortak oldu. Anlaşma kapsamında şirketin toplam değeri 1.2 milyar dolar olarak belirlenirken, hisse devri 200 milyon dolar karşılığında gerçekleşti.

Şirket değerlemesini oluşturan en önemli faktörlerin, Doğuş Grubu’nun beş yıl önce başlayan yatırım sürecinden bugüne kadar sektöre getirdiği kurumsallaşma, hizmet kalitesi ve yenilikler olduğu değerlendirildi.”

“Yeni ortaklarımızla değer yaratmaya devam edeceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Temasek ve Metric gibi dünya devi kuruluşların Türkiye’ye yatırım yapmasına vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz. Doğuş Grubunun yeme içme sektöründe yaptığı yatırımların ve yarattığı değerin başarısı bu işlem ile tescillenmiş bulunmaktadır. Özellikle servis ve hizmet sektöründe planlı ve stratejik çalışmalarımızın tüm dünyada kabul görüp örnek alındığını memnuniyetle izliyoruz. Grubumuzun bu sektördeki uzun dönemli hedefleri ve büyüme stratejisi doğrultusunda yeni ortaklarımızla beraber değer yaratmaya devam edeceğiz. Türk turizmine ve misafirlerimize dünya markalarını getirmek, Türk mutfağı ve misafirperverliğini de dünyada tanıtmak asli görevimizdir.”

d.ream International bünyesinde Fenix, Nusr-Et ve Günaydın gibi restoran markaları bulunuyor.

12 ülke, 8.500 çalışan

Doğuş Grubu tarafından 2012 yılında kurulan ve yeme içme sektöründeki en büyük Türk kuruluşu olan d.ream, yarattığı ünlü markalar ve uluslararası ortaklıklar ile 12 ülkede, 170’e yakın lokasyonda yaklaşık 8 bin 500 çalışanıyla yeme, içme ve eğlence sektöründe hizmet veriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.