Gıda Hattı

Numan Kurtulmuş: Yeni ekonomik ve siyasal süreç başladı

11 Temmuz 2016, 15:35
Paylaş
Numan Kurtulmuş: Yeni ekonomik ve siyasal süreç başladı

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İngiltere’nin Brexit kararını “Yeni bir ekonomik ve siyasal sürecin başladığı aşikardır” şeklinde değerlendirdi ve “Avrupa Birliğinde gelişmeler ne olursa olsun Türkiye ile ilişkileri sürecektir” dedi. Kurtulmuş, Suriyelilere vatandaşlık verilmesine ilişkin ise İçişleri Bakanlığının ilgili çalışmayı henüz tamamlamadığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olup olmayacağına dair soru üzerine, "O konu Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulmadı. Netleşince açıklayacağız" dedi.

binali-yildirim-bakanlar-kurulu-gidahatti

Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

‘Avrupa Birliği’nden vazgeçmeyeceğiz’

“İngiltere'nin AB'den çıkmasından sonra yeni bir ekonomik ve siyasal sürecin başladığı aşikardır. Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler de kendi rotasında ilerlemektedir. 33. faslın açılması ve bu sürecin Türkiye açısından da yürütüldüğünün önemli bir göstergesidir.

Türkiye'nin terörle mücadele içinde olduğu bu dönemde 6 ayda 2 faslın açılması, Türkiye'nin terörle mücadele ederken demokratik kazanımlarını sürdürdüğünün göstergesidir. Avrupa Birliğinde gelişmeler ne olursa olsun Türkiye ile ilişkileri sürecektir. Türkiye bu konuda elinden gelenin en iyisini yapacaktır. 6 aylık sürede iki tane fasıl açılmıştır. Türkiye terörle mücadeleye devam edecektir.

turkiye-ab-gidahatti

Suriyelilere vatandaşlık

Suriyeli kardeşlerimiz arasında çok sayıda hakikaten mesleki becerileri olan, bilgi birimleri olan, yüksek vasıflarla donanmış olan insanlar var. Bu vatandaşlık meselesinde de dosyalar bireysel olarak tekemmül ettikçe bunlarla ilgili kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor.

Henüz İçişleri Bakanlığı’mız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. İçişleri Bakanlığı’mız teferruatlı bir şekilde bu konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor.

Türkiye’ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler; bunlarla ilgili çalışma yapılıyor. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış, netleşmiş değildir

suriyeli-aile-gidahatti

İsrail ile mutabakat

Her iki ülkenin kendi yasal süreçleri işliyor. Süreç kendi takvimi içerisinde işliyor. Onaylandıktan sonra Türkiye açısından İsrail anlaşması resmiyet kazanacaktır. Ondan sonra da büyükelçi atanması ve diğer normalleşme süreçleriyle ilgili adımlar atılacaktır. Bunlar teferruat. Dışişleri Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.