Gıda Hattı

Norveç , Tohum Sığınağı İnşa Edecek

13 Şubat 2007, 21:16
Paylaş

Norveç, dünyada bilinen tüm tarım türlerinin tohumlarını koruyacak bir “kıyamet günü sığınağı” inşa edecek. “Svalbard International Seed Vault” adı verilecek olan sığınak, Kuzey Kutbu yakınlarındaki Spitsbergen adasında dağın içine inşa edilecek.

Norveç hükümeti, dünya tarımını nükleer savaş, meteor çarpması, iklim değişikliği gibi gelecekteki muhtemel felaketlerden korumayı amaçlayan sığınağın inşaatına Mart’ta başlanacağını ve inşaatın 2008’de tamamlanmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Sığınağın mimari planlarını tanıtan Norveç hükümeti, 3 milyon tohum örneğine ev sahipliği yapacak 120 metre uzunluğundaki tohum sığınağının maliyetinin 5 milyon doları bulacağını bildirdi. Sığınaktaki tohumların muhafazası ve toplanması Küresel Tahıl Çeşitliliği adlı bir kuruluş tarafından yapılacak.

Küresel ısınma sonucu Grönland, Kuzey ve Güney Kutuplarındaki buz tabakasının erimesiyle yükselecek su seviyesinin üzerinde kalacağı hesaplanan sığınaktaki tohumlar, Kuzey Kutbu sıcaklık koşullarının etkisiyle eksi 18 derecede saklanacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.