Gıda Hattı

Nobel Ödüllü Aziz Sancar’dan aşı karşıtlarına ders gibi eleştiri!

26 Eylül 2021, 14:17
Paylaş
Nobel Ödüllü Aziz Sancar’dan aşı karşıtlarına ders gibi eleştiri!

TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü kimyacı Prof. Dr. Aziz Sancar, aşı karşıtlarına “Aşı karşıtı olmak mantık dışı. Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek” diye seslendi.

TEKNOFEST için TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitü Müdürü Burcu Özsoy, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü ve Covid-19 Türkiye Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Şaban Tekin’in yanı sıra platform çatısı altında aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları yürüten İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Gül, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Akbulut ve Dr. Mehmet Altay Ünal, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. İhsan Gürsel, ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel de bulundu.

“Aşı karşıtı olmak mantık dışı bir durum”

“Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” başlıklı toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Sancar, “Aşı çalışmalarının geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?” sorusu üzerine, “Çok başarılı buldum. Bazılarından haberim vardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Gerçekten 3 yıl içinde harika işler başarmışlar ve iyi öğrenciler yetiştirmiş gerçekten çok beğendim” dedi.

Sancar, aşı karşıtlığı konusunda bir mesajının olup olmadığı sorusuna ilişkin “Ne diyeceğimi bilmiyorum, çünkü aşı karşıtı olmak bence mantık dışı bir tutum. Yani mantıklı değil. Aşı karşıtı olmak mantıklı bir tutum değil” ifadelerine yer verdi.

“Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek”

Prof. Dr. Sancar, görev yaptığı üniversitenin aşı olmayanları kabul etmediğini kaydederek “Türkiye kanunları zorluyor mu bilmiyorum. Ama kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek yoksa başkasını tehlikeye sokuyorsunuz. Buna hakkınız yok” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.