AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Nobel Barış Ödülü adayı Kilis’te Angela Merkel heyecanı!

Nobel Barış Ödülü adayı Kilis’te Angela Merkel heyecanı!
26 Mart 2016, 22:13

Nüfusundan daha fazla sayıda Suriyeli misafiri barındırdığı için Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Kilis’te Almanya Başbakanı Angela Merkel heyecanı yaşanıyor. Merkel, dünyanın en büyük davetiyesi ile davet edildiği Kilis’e Nisan ayında gelecek.

kilis-baris-imza-gidahattiKendi nüfusundan fazla Suriyeliyi misafir ettiği için Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Kilis’te, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2981 kadının imzalamasıyla kente davet edilmesi rekor denemesinden sonra Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatılmıştı. Nobel Barış Ödülü için başlatılan kampanya kapsamında Cumhuriyet Meydanı’na kurulan imza çadırında ilk imzayı Kilis Valisi Süleyman Tapsız ile Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara atmıştı.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Suriye iç savaşının başlamasıyla Kilis'in tüm dünyaya insanlık dersi ve hoşgörü dersi verdiğini söyledi. Bugün nüfuslarından daha fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını anlatan Kara, başlattıkları kampanyayı da Kilis ile sınırlı tutmayacaklarını, yurtiçi ve yurtdışına yayarak en az 600 bin imza toplamayı hedeflediklerini ifade etti. Başkan Kara, “Şehrimizin fazlasıyla hak ettiği bu ödülü almak için tüm Kilis ve Suriyelileri bu kampanyaya imza atarak destek olmasını istiyorum” dedi.

kilis-hasan-kara-imza-gidahatti

Angela Merkel Nisan’da gelecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kilis’e gelmesi için dünyanın en büyük davetiyesini hazırlayan Kilislileri, şimdi de Merkel heyecanı sardı. Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Merkel’in Avrupa Birliği yardımlarının ilk startını vermek üzere Nisan ayının içerisinde Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Kilis’in Nobel adaylığından sonra Merkel’i Kilis’e davet etmek için Kilisli ve Suriyeli kadınlarla dünyanın en büyük davetiyesini hazırladıklarını belirten Kara, “Merkel’i Kilis’teki barış ortamını yerinde görmesi için davet etmiştik” dedi.

angela-merkel-gidahattiDaveti bizzat kendisinin Almanya’ya giderek, Kilis doğumlu Alman Milletvekili Emine Demirbüken Wegner ve Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu aracılığıyla ilettiğini hatırlatan Kara, “Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da Cenevre’deki görüşmelerde Sayın Merkel’i Kilis’e davet ederek, Avrupa Birliği’nden gelen yardımların startının Kilis’ten başlatmayı teklif etmişti. Merkel olumlu karşılamıştı fakat tarih belli değildi. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Merkel ile görüştüğünü ve ziyaretin Nisan ayı içerisinde gerçekleşeceğini öğrendik” diye konuştu.

Merkel’e Kilis Yorganı

kilis-hasan-kara-gidahattiMerkel’in ziyareti ile AB yardımlarının ilk startının da Kilis’ten verileceğini ifade eden Hasan Kara, şunları kaydetti:

“Nisan ayında Merkel’in gelmesiyle Suriyelilerin eğitim gördüğü Toplum Merkezleri ve Suriye Okulları’nın açılışını yapacağız. Böylelikle Avrupa Birliği yardımlarının ilk startı Kilis’ten Başbakanımız Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Sayın Merkel’in katılımıyla verilmiş olacak. Kilisliler, Merkel’in ziyaretini heyecanla bekliyor. Dünyada ve Türkiye’de bir Suriye ve Suriyelilere yapılan yardımlar gerçeği var. Suriyeli misafirlerimiz ile barış içinde yaşıyoruz. Kilis, bu anlamda tüm dünyaya bir sembol, örnek kent. Kilisliler bu örnek davranışlarıyla da Nobel Barış ödülünü hak ediyor.”

Merkel için Kilis’e özgü çok özel hediyeler hazırlattıklarını ifade eden Başkan Hasan Kara, bunlardan birinin de Kilisli ustaların hazırlayacağı ve Merkel’in resminin işleneceği “Kilis Yorganı” olduğunu kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.