AramaArama
Gıda Hattı

Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) nedir? Zararları nelerdir? Pancar şekeri ile farkı nedir?

2 Şubat 2021, 22:20
Paylaş
Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) nedir? Zararları nelerdir? Pancar şekeri ile farkı nedir?

Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) hakkında tartışmalar bitmek bilmiyor. Peki Nişasta bazlı şeker nedir? Zararları nelerdir? NBŞ ve pancardan elde edilen şeker arasında ne fark vardır? 

Nişasta Bazlı Şeker nedir?

Mısırdan elde edilmektedir. Mısırın içerisinde doğal olarak bulunan nişastanın şekerinin ortaya çıkarılmasıyla üretilen endüstriyel ürünlerdir.

Nişasta Bazlı Şeker ile Pancar şekeri arasıda ne fark var? Hangisi zararlı?

Nişasta bazlı şekerler de pancar şekeri (evde kullandığımız sofra şekeri) de glikoz ve fruktozdan oluşmaktadır. Dolayısıyla insan metabolizmasına etkileri aynıdır.

Hiçbir uluslararası sağlık ve beslenme otoritesi pancar şekeri ve NBŞ'yi birbirinden ayırmamaktadır. Hiçbir sağlık ve beslenme örgütü bu açılardan pancar şekeri ya da NBŞ'nin birini diğerinden daha iyi ya da kötü olarak nitelendirmemektedir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı 2011 yılında yayınladığı raporla pancar şekeri ve NBŞ arasında bir fark olmadığını, pancar şekerinin sağlığa zararlı olmadığını teyit etmiştir. Sağlık Bakanlığı'nın ayrıca 2018 yılında yaptığı bir değerlendirmeyi de buradan okuyabilirsiniz.

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi Nişasta Bazlı Şeker tüketimine dair bir sınırlama bulunmamaktadır. NBŞ üretimi ve tüketimi dünyanın hiçbir yerinde yasak değildir ve ülkemiz dışında hiçbir yerde sınırlandırılmamıştır.

NBŞ konusunda tokluk hissini geciktirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Pancar şekeri ve NBŞ

Glikoz ve fruktoz doğal şeker mi?

Şekerin doğadaki en yaygın şeker türleri glikoz ve fruktozdur. Meyve ve baldaki şekerin yaklaşık %80’i glikoz ve fruktozdan oluşur. Bu sebeple glikoz ve fruktoz insanın yaradılışından beri en fazla tükettiği ve alışık olduğu şeker türleridir.

Üretim kaynağı ister kamış, ister pancar, ister mısır olsun, ülkemizde bütün monosakaritler ve disakaritler halk arasında şeker olarak adlandırılır.

Nişasta Bazlı Şeker neden kullanılır?

NBŞ'nin endüstriyel olarak tercih edilmesi, sıvı halde bulunmalarından ileri gelmektedir. aralarındaki tek fark, birinin sıvı, diğerinin kristal olmasıdır.

Katkı maddesi değil, pancar şekeri gibi bir gıda ürünü olarak değerlendirilmektedir.

Aynı zamanda mısır, kamış ve pancardan sonra dünyada şeker üretmek için kullanılan üçüncü en önemli kaynak ve tarım ürünüdür.

NBŞ fonksiyonel özellikleri nedeniyle pancar şekerinin ikamesi değildir. Birçok gıdanın üretiminde nişasta bazlı şeker ve pancar şekeri beraberce kullanılmaktadır.

Ayrıca pancar şekerinden daha tatlı değildir, dolayısıyla herhangi bir gıda pancar şekerinden daha fazla kullanılmaz.

Nişasta Bazlı Şeker kotası neden uygulanıyor?

Ülkemizde uygulanan pancar şekeri ve NBŞ kotaları tamamen tarımsal planlama amaçlı sınırlamalar olup sağlık ve beslenmeye dair herhangi bir hedefleri yoktur.

Avrupa Birliği’nde nişasta bazlı şekerlere uygulanan herhangi bir kota yoktur.

Ne kadar şeker tüketiyoruz? Dünya ne kadar tüketiyor?

Ülkemizde NBŞ tüketimi kişi başına yıllık 4,5 kg olup bu değer AB ve ABD’dekine kıyasla çok düşüktür.

Ülkemizde Nişasta Bazlı Şeker tüketimi, pancar şekeri tüketiminin onda biri kadardır. Başka bir deyişler pancar şekerinden kaynaklanan glikoz ve fruktoz miktarları, nişasta bazlı şekerden alınana göre 10 kat daha fazladır

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.