Gıda Hattı

Nil Karaibrahimgil kimdir? Nil Karaibrahimgil hayatı

17 Ekim 2021, 12:29
Paylaş
Nil Karaibrahimgil kimdir? Nil Karaibrahimgil hayatı
Nil Karaibrahimgil kimdir? En özel ve farklı şarkılara imza atan Nil Karaibrahimgil hayatı ve yeni şarkıları merakla araştırılıyor. Nil Karaibrahimgil biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Nil Karaibrahimgil kimdir? Ünlü şarkıcı Nil Karaibrahimgil hayatı ve özel yaşamına dair tüm merak edilenler...

Nil Karaibrahimgil biyografi

adı; Ferhan Nil Karaibrahimgil Erener

doğum; 17 Ekim 1976, Ankara

mesleği; Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır.

Nil Karaibrahimgil hayatı

Özel hayatı

21 Ocak 2010 tarihinde Sertab Erener'in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlendi. Mayıs 2014'te çiftin Aziz Arif adında oğulları dünyaya geldi.

Kariyeri

Babası Suavi Karaibrahimgil'in de müzisyen olmasından dolayı çok erken yaşlarda müzikle tanışan Nil Karaibrahimgil; "I see clouds, rain is coming..." (Bulutları görüyorum, yağmur geliyor...) adını verdiği ilk bestesini henüz 12 yaşındayken yapmıştır. Ortaokulda piyano dersleri almaya başlayan şarkıcı, daha sonraki yıllarda gitara yönelmiş ve kendini bu alanda geliştirmiştir.

Reklamcılık sektörü

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra da uzun yıllar boyunca çalıştığı reklamcılık sektöründeki kariyerini devam ettiren Karaibrahimgil; eşi Serdar Erener'in de çalıştığı bir reklam ajansında uzun yıllar boyunca metin yazarlığı yapmıştır. Yaptığı çalışmalardan ötürü sektörün en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Kristal Elma Ödülleri'ne aday olarak gösterilmiş ve iki defa ödül kazanmıştır.

Henüz çok tanınmadığı dönemlerde Bellona, Cola Turka, Cornetto, Ülker ve Turkcell gibi büyük şirketlerin reklam müziklerini yapan ve seslendiren şarkıcı; bu çalışmalarının bir kısmını müzik kariyerinin ilerleyen yıllarında çıkarttığı Nil FM albümünde, "Reklamlar" başlığı altında derleyerek yayınlamıştır. Turkcell'in Hazırkart projesi için bestelediği ve söylediği "Ben Özgürüm" adlı şarkı sayesinde uzun yıllar boyunca insanlar tarafından "Özgür Kız" olarak tanınmış, bu isim âdeta sanatçının bir lakabı hâline gelmiştir. Hazırkart reklamları ise ilerleyen süreçte bir seri hâline gelmiş, reklamların bazı bölümlerinde Nil Karaibrahimgil'e Tarkan eşlik etmiştir.

Yaptığı reklam müzikleriyle jingle piyasasının aranan ismi hâline gelen Karaibrahimgil; Dove, Penti, LC Waikiki, Fibabanka, Migros, Pınar, Damla Su, Toyota, Digitürk gibi ulusal ve uluslararası çapta ün kazanmış birçok markanın reklam jeneriklerinin sahibidir. Ayrıca şarkılarını bestelediği birçok reklamda bizzat reklam yüzü olarak da rol almaktadır. 2017 yılında Marketing Türkiye dergisi tarafından yayınlanan "Türk reklam tarihinin en etkili reklam jingle’ları" listesindeki 23 şarkıdan 5 tanesi Nil Karaibrahimgil'e aittir. Şubat 2021'de yayına giren Sleppy firmasının reklamında oynayıp marka yüzü olmuştur.

Sinema sektörü

Reklamcılık sektöründe dâhil olduğu ve gerçekleştirdiği projelerde başarılı olan şarkıcı, 2000'li yılların ortalarında girdiği sinema dünyasındaki çalışmalarına özellikle 2012 senesinden itibaren daha çok ağırlık vermeye başlamıştır.

Daha çok film ve dizi jenerikleri üzerinde çalışsa da birkaç televizyon dizisi ve sinema filminde oyuncu olarak boy göstermiştir. Gülse Birsel ile yakın ilişkiler içinde olan ve sıkça ortak projelerde bir araya gelen Nil Karaibrahimgil; 2007 yılında Avrupa Yakası'nda, 2012'de Yalan Dünya'da ve son olarak 2018'de Jet Sosyete'de birer bölümlük ufak roller canlandırmıştır. Ayrıca 2008 yılında vizyona giren ve Cem Yılmaz'ın yazıp yönettiği A.R.O.G filminde Mimi karakterine hayat vermiştir.

Toplamda altı farklı sinema filmi ve bir televizyon dizisinin jenerik müziğini yapan şarkıcının bu alandaki ilk çalışması 2005 yılında vizyona giren Organize İşler filmi için yaptığı Organize İşler Bunlar şarkısıdır. 2006 yapımı bir proje olan Sınav'da ise Karaibrahimgil'in film için özel bestelediği Yaş 18 şarkısının yanı sıra Nil FM ve Nil Dünyası albümlerinde yer alan Havuz Problemi ve Rüzgâr parçaları da kullanılmıştır. Bu filmde geçen bütün müzikler Sınav Soundtrack adı altında bir albümde toplanmış ve Yaş 18 için bir de klip çekilmiştir. Sonrasında uzun süre bu sektörden uzaklaşan şarkıcı, 2012-2014 yılları arasında Kanal D'de yayınlanan Yalan Dünya dizisi için yaptığı jenerik müziği ile tekrardan adından söz ettirmeye başlamıştır. 14 Şubat 2014 tarihinde vizyona giren Bi Küçük Eylül Meselesi içinse Kanatlarım Var Ruhumda şarkısını yazmış, filmden sahnelerin de yer aldığı klip 4 Mart 2014'te internet üzerinden yayınlanmıştır. Yine aynı yılın Ekim ayında, başrollerini Büşra Pekin ve Murat Boz'un paylaştığı Hadi İnşallah filmi için de filmle aynı ismi taşıyan bir parça çıkarmıştır.

2000'ler

2002'de Ozan Çolakoğlu ile bir araya gelen Nil Karaibrahimgil, Sony Müzik firmasından Nil Dünyası adlı ilk albümünü çıkardı. Albümün ilk klip parçası "XL" ve daha sonra "Rüzgâr" ve "Kek" adlı farklı tarzdaki parçalarla pop müzikte dikkat çekmeyi başardı. 2004'te çıkardığı 2. albümü Nil FM'deki tüm şarkı söz ve müzikleri kendisine aittir. Albümün çıkış ve klip parçası "Gitme Yoksa" hit olmuştur. Nil, 2006 yılında çıkardığı Tek Taşımı Kendim Aldım'ın çıkış şarkısı "Pırlanta" ile dikkatleri üzerine çekerek; günlerce medyada kadınların tektaşlarını nasıl elde etmeleri gerektiğinin tartışılmasına neden oldu. MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007'de En İyi Türk Sanatçı dalında aday oldu. Ayrıca sanatçı Hürriyet gazetesinin "Kelebek" ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
26 Ocak 2009 tarihinde dördüncü albümü Nil Kıyısında piyasaya sürüldü. Albümün çıkış parçası olan "Seviyorum Sevmiyorum" Türkiye müzik listelerinde altı hafta bir numarada kaldı. Şarkı yalnızca Türkiye'de değil, aynı zamanda Balkan ülkelerinde de popüler oldu ve Balkanika TV'de gösterime girmeyi başardı.

2010'lar

2012 yılında beşinci stüdyo albümü olan Ben Buraya Çıplak Geldim'i çıkardıktan sonra daha çok sosyal sorumluluk projelerine ve daha küçük çaplı çalışmalara yönelen Nil Karaibrahimgil bu dönemde 12 adet tekli yayınlamıştır. Ayrıca; o güne kadar yazdığı köşe yazılarından oluşan ilk kitabı Nil'in Kelebekleri de 2011 yılında Türkiye genelinde satışa çıkmıştır.

2015 yılının Temmuz ayında yeni çıkış yapan Originel dergisinin ilk sayısına kapak oldu. Fotoğrafları Nihat Odabaşı çekmiştir. "En orijinal Nil Karaibrahimgil" demişlerdir.

2020'ler

2020 yılında 'Sakız Adası' ve 'Özlüyorum', 2021 yılında 'Diskotek' isminde single çalışmaları yayınlamıştır.

Nil Karaibrahimgil kimdir?
Nil Karaibrahimgil ve eşi

Diskografi

Nil Dünyası (2002)
Nil FM (2004)
Tek Taşımı Kendim Aldım (2006)
Nil Kıyısında (2009)
Ben Buraya Çıplak Geldim (2012)
Nil'den İyi Gelen Sesler (2019)

Filmografi

Sinema filmi 2008 A.R.O.G 2008 yılında vizyona giren filmde Karaibrahimgil Mimi karakterini canlandırmıştır.
Televizyon dizisi 2007 Avrupa Yakası Dizinin 4. sezonunda yayınlanan 100. bölümde, Sezen Aksu ile beraber yer almıştır.
2012 Yalan Dünya Dizinin 1. sezonunda yayınlanan 11. ve 23. bölümlerde yer alan sanatçı, dizide mini konserler vermiştir.
2018 Jet Sosyete 10 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan ve aynı zamanda sezon finali olan 15. bölüme kendisi olarak dâhil olmuş ve senaryo gereği konser vermiştir.
Komedi programı 2016 Müdür Ne'aptın? 17 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan "Arkadaşım şimdi de amigo oldu!" isimli 5. bölümde ilham perisi rolüyle skece katılmıştır.

Kitapları

Nil'in Kelebekleri, 320s, 2011, Doğan Kitap, ISBN 978-605-111-982-3
Kelebeğin Hayat Sırları, 296s, 2015, Doğan Kitap, ISBN 978-605-09-2856-3
Nil'e Hayat Dersleri, 2018, Doğan Novus, ISBN 978-605-095-091-5
İyi Gelen Yazılar, 2019, Doğan Novus, ISBN 978-605-096-607-7

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.