Gıda Hattı

Nikolay Ostrovski kimdir?

16 Eylül 2021, 10:55
Paylaş
Nikolay Ostrovski kimdir?

Nikolay Ostrovskiy biyografi bugün doğum günü olması nedeniyle yoğun bir merakla araştırılmaktadır. Peki, çok önemli eserleri olan Sovyet yazar Nikolay Ostrovskiy kimdir?

Doğum; 16 Eylül 1904
Rovno, Rus İmparatorluğu (Günümüzde Ukrayna)
Ölüm; 22 Aralık 1936 (32 yaşında)
Moskova, SSCB
Meslek; Yazar
Milliyet;  Rus

Nikolay Alekseyeviç Ostrovskiy (d. 16 Eylül 1904, Rovno - ö. 22 Aralık 1936, Moskova), Sovyet yazardır.

Nikolay Ostrovski
Nikolay Ostrovski

Bugünkü Ukrayna'nın Rovno bölgesinde bir köyde dünyaya geldi. Çocukluğu yoksulluk içinde geçti. Pek çok işte çalıştı. Kızıl Ordu saflarında iç savaşa katıldı. Yaralandı. Sağlığı ayakta çalışmasına elvermeyecek derecede kötüleştiği zaman kendisini yazmaya verdi. 1935 yılında Lenin Nişanı aldı. İç savaştan kalan yaralar ve hastalıklara karşı verdiği mücadeleyi 32 yaşında kaybetti ve hayata gözlerini yumdu.

Pavel Korçagin Ostrovskiy'nin en ünlü yapıtı olan Ve Çeliğe Su Verildi'nin başkişisi yazarın otobiyografik niteliklerini barındıran Pavel Korçagin'dir. Ostrovski sosyalizm ülküsünü, proleter ahlakı ve çalışma disiplinini Korçagin'de somutlamıştır. Bu karakter, döneminde Sovyetler Birliği'nde çok popüler olmuş ve sosyalist emeğin ve çalışma azminin sembollerinden birisi haline gelmiştir. 1956 yılında kitaptan yola çıkılarak Pavel Korçagin adlı bir de film çekilmiştir.

Yapıtları

  • Ve Çeliğe Su Verildi (Rusça: Как закалялась сталь)

  • Fırtına Çocukları (Rusça: Рожденные бурей)
  • Selam! Yaşam Ateşi (Mektup derlemesi)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.