Gıda Hattı

Nicolas Appert kimdir? Nicolas Appert hayatı

17 Kasım 2021, 09:04
Paylaş
Nicolas Appert kimdir? Nicolas Appert hayatı
Nicolas Appert kimdir? İlk konsrve buluşunu gerçekleştiren mucit Nicolas Appert hayatı ve yaşamına dair neler merak ediliyor. İşte Nicolas Appert biyografisi...

Nicolas Appert kimdir? Fransız mucit Nicolas Appert konservenin babası olarak isimlendirilmektedir. Nicolas Appert hayatı ve buluşları...

Nicolas Appert biyografi

doğum; 17 Kasım 1749

ölüm; 1 Haziran 1841

meleği; hava geçirmez gıda muhafazasının Fransız mucidiydi . " Konservenin babası " olarak bilinen Appert, bir şekerlemeciydi. Appert, buluşunu "her türlü gıda maddesini kaplarda muhafaza etmenin" bir yolu olarak tanımladı.

Nicolas Appert hayatı

Erken yaşam

Appert, on bir çocuğun dokuzuncusu olan Châlons-en-Champagne'de doğdu . Ailesi kasabada bir han işletiyordu ve kardeşlerinden biriyle bira fabrikası açtığında yirmi yaşına kadar aile şirketinde çalıştı. Daha sonra on üç yıl boyunca Zweibrücken'li Kont Palatine IV . Christian'ın baş aşçısı olarak görev yaptı . Appert, 1784'ten 1795'e kadar Paris'te şekerleme ve şef olarak çalıştı. Bu dönemde Elisabeth Benoist ile evlendi ve çiftin dört çocuğu oldu.

Appert, Fransız Devrimi sırasında aktifti ve hatta Kral Louis XVI'nın infazında yer aldı . Ancak, müteakip Terör Saltanatı sırasında şüphe altına girdi ve Nisan 1794'te tutuklandı, ancak kendisi idam edilmekten kaçınabildi. 1795'te, çorbalar, sebzeler, meyve suları, süt ürünleri, jöleler, reçeller ve şuruplarla başarılı olarak, gıda maddelerini korumanın yollarını denemeye başladı. Yiyecekleri cam kavanozlara yerleştirdi, mantar ve mühür mumu ile kapattı ve kaynar suya koydu (daha sonraki yıllarda otoklava geçti ). Bu tekniğin zaten ev hanımları tarafından kullanıldığına inanılıyor, ancak Appert bunu endüstriyel ölçekte yapan ilk kişiydi.
1804 yılında La Maison Appert (İngilizce: Appert The Evi ), ilçesinde Massy, Paris yakınlarındaki dünyada fabrika şişeleme ilk gıda, yıllar önce Louis Pasteur kanıtladı ısı öldürülmüş bakteri. Appert daha sonra çeşitli yiyecekleri kapalı şişelerde saklamak için bir iş kurdu . Appert'in yöntemi, kalın, geniş ağızlı cam şişeleri sığır eti, kümes hayvanı, yumurta, süt ve hazır yemeklere kadar her türden ürünle doldurmaktı. Appert, Fransız tenekesinin kalitesi düşük olduğundan, erken imalatında teneke kullanmaktan kasten kaçındı. Şişenin tepesinde hava boşluğu bıraktı ve daha sonra mantar bir mengene kullanılarak kavanoza sıkıca kapatılacaktı. Şişe daha sonra korumak için kanvasla sarılırken, kaynar suya batırılır ve ardından Appert'in içindekileri iyice pişirmek için uygun gördüğü kadar kaynatılır. Appert'in onuruna, konserve bazen pastörizasyondan farklı olarak "apertizasyon" olarak adlandırılır.

Appert, başarılarına rağmen, ekipmanlarının yüksek maliyeti ve çok iyi bir iş adamı olmaması nedeniyle maddi sıkıntılar yaşadı. 1806'da iflasını ilan etti , ancak işine devam edebildi. 1795'te Fransız ordusu, yiyecekleri korumak için yeni bir yöntem için 12.000 frank ödül teklif etmişti . 1806'da Appert, Exposition des produits de l'industrie française'de kendi imalatından bir şişe meyve ve sebze seçkisi sundu , ancak herhangi bir ödül kazanmadı. 1810'da İçişleri Bakanlığı'nın Sanat ve İmalat Bürosu Appert'e bir ek gratia verdi.sürecini kamuoyuna açıklamak şartıyla 12.000 frank ödeme. Appert, o yılki sürecini anlatan bir kitabı kabul etti ve yayınladı. Appert'in incelemesi L'Art de conserver lesmaddeler Animales et végétales ( Hayvan ve Bitkisel Maddeleri Koruma Sanatı ) başlığını taşıyordu, 1810'da 6.000 kopya basıldı. Bu, onun ilk kitabıydı. modern gıda muhafaza yöntemleri üzerine tür.

Appert, yönteminin neden işe yaradığını hiçbir zaman tam olarak anlamamış olsa da (bu, bakteriyoloji biliminin geliştirilmesinden yıllar önceydi ), o kadar basitti ki, hızla yaygınlaştı. 1810'da İngiliz mucit ve tüccar Peter Durand kendi yöntemini patentledi, ancak bu sefer bir teneke kutuda , böylece günümüzün gıda konserve sürecini yarattı. 1812'de İngiliz Bryan Donkin ve John Hall her iki patenti de satın aldı ve konserve üretmeye başladı.

Daha sonraki yaşam

Hükümet hibesine rağmen Appert'in mali durumu düzelmedi ve 1814'te Altıncı Koalisyon Savaşı'nın sonunda Massy'deki fabrikasının Prusya ve Avusturya güçleri tarafından yıkılmasıyla daha da kötüleşti. Fransız hükümetinin desteğiyle bedava rant şeklinde, yiyecekleri teneke kutularda saklamak için Paris'te yeni bir fabrika açtı ve bu fabrika, aynı hükümet tarafından Aralık 1827'de tahliye edilene kadar on yıl sürdü.

Appert'in konserve ürünleri, ürünleri daha önce güvendikleri kurutulmuş ve tuzlanmış erzaktan çok daha üstün olduğu için, özellikle denizcilik hizmetleri tarafından büyük beğeni topladı. Kutular Bavyera ve Saint Petersburg'a ihraç edildi ve Fransa'daki gazetelerden övgü aldı. Ancak, bu finansal başarıya dönüşmedi. Sırasıyla 1816 ve 1820'de Société d'encouragement pour l'industrie nationale'den aldığı gümüş ve altın madalyalara rağmen , bunlarla ilişkili 2.000 frankı ancak 1824'e kadar alamadı.

1828'de şehirde bir fabrika daha açtı. Louis Philippe I'e Legion of Honor'a girmesi için dilekçe verdi , ancak muhtemelen Devrim sırasındaki faaliyetleri nedeniyle reddedildi. Bunu bir hakaret olarak kabul ederek 1836'da 86 yaşında emekli oldu. O yıldan itibaren hükümetten yılda 1.200 frank emekli maaşı almasına rağmen, 1841'de yoksulluk içinde öldü ve toprağa verildi. bir yoksulun mezarı.

Nicolas Appert kimdir?
Nicolas Appert

Ölümünden sonra onur

1985 yılında Paris'te Rue Nicolas-Appert adında bir cadde inşa edildi ve onun onuruna isim verildi. Fransa'daki diğer birçok cadde onun adını taşıyor.

1991 yılında, Châlons-en-Champagne'de , sanatçı Jean-Robert Ipousteguy'un bronz bir eseri olan Appert'in anıtsal bir heykeli dikildi. 1986'da doğum yerine bir plaket yapıştırıldı.

Bir oda Musée des Beaux-Arts et d'Archéologie de Châlons-en-Champagne kendisine atfedildi.

Fransa'nın Orvault kentinde Nicolas Appert'in adını taşıyan bir lise var.

2010, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından ulusal bir kutlama olan Nicolas Appert Yılı ilan edildi. Monako Prensliği, Appert'i içeren bir posta pulu yayınladı. Musée des Beaux-Arts et d'Archéologie de Châlons-en-Champagne'de " Mise en boîte " başlıklı bir sergi düzenlendi.

Nicolas Appert Ödülü

1942'den beri , Gıda Teknolojileri Enstitüsü'nün Chicago bölümü her yıl gıda teknolojisinde yaşam boyu başarıyı takdir eden Nicolas Appert Ödülü'nü veriyor.

Çalışma derneği

Wageningen Üniversitesi'ndeki Gıda Teknolojisi eğitiminin öğrenci derneğine Nicolas Appert denir . 1972'den beri bu dernek, gıda teknolojisi eğitimi ile ilgili dersleri geliştirmeye odaklanmış ve her yıl öğrenciler ve mezunlar için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Şu anda yaklaşık 900 lisans ve yüksek lisans öğrencisi üyedir. 2017 yılında dernek 11. yıl dönümünü kutladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.