Gıda Hattı

NFT nedir? NTF Coin nedir? NFT nasıl yapılır?

17 Mart 2022, 18:38
Paylaş
NFT nedir? NTF Coin nedir? NFT nasıl yapılır?
NFT nedir? NTF Coin nedir gibi sorular, kripto para alım satım konusuyla uğraşanlar tarafından güncel olarak araştırılıyor. Peki NFT coin tam olarak nedir? NFT nasıl yapılır?

NFT nedir, NTF Coin nedir ve NFT nasıl yapılır gibi araştırmalar, özellikle kripto paraların son yıllarda hayatımıza iyiden iyiye dahil olması sonrası sıklıkla yapılıyor.

Başta sosyal medya olmak üzere birçok platformda ünlü isimlerin NFT satışı ve alışı yaptığı haberleri sonrası yatırım yapmak isteyen veya kısa yoldan yüklü miktarlarda para kazanmak isteyen kişiler tarafından araştırılan NFT konusu, oldukça popüler bir hale geldi. Peki NFT coin tam olarak nedir? NFT nasıl yapılır? İşte NFT ile ilgili merak edilen konular...

nft

NFT nedir?

NFT'ler yani değiştirilemez tokenler kolayca birbirilerinden ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmeleri için özel olarak tasarlanmışlardır. Genelde Ethereum altyapısında oluşturulan bu dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belirteçlerinin standartlarına göre oluşturulmaktadırlar. Ethereum altyapısının yanı sıra Eos, Neo ve Tron geliştiricileri de NFT oluşumunu teşvik etmek adına kendi belirteç standartlarını yayınladılar.

NFT yani Değiştirilemez Tokenler, sahip oldukları özellikler nedeniyle genellikle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için özel olarak tasarlanmaktadır. Örnek olarak bir sanatçı, kendi sanat eserini değiştirilemez token olarak oluşturduğunda ürünün her satışında sanatçı kendisine bunun yanı sıra pasif bir gelir oluşturmuş oluyor.

NFT nasıl yapılır?

NFT tokenler, yakın zaman içinde oluşturulan bir çok platform aracılığıyla oluşturulabiliyor ve satılabiliyor. Kendine özgü özel değeri olan bu değiştirilemez tokenleri farklı platformlar ile internet üzerinde satabilmek mümkün.

NFT nasıl oluşturulur?

NFT nasıl oluşturulur & üretilir mevzusu, en çok merak edilen hususlardan biri. NFT üretimi, Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor. Tabii burada NFT üreticilerinin işini kolaylaştırmak mühim çünkü blok zincirin teknik tarafı, bir hayli karmaşıklaşabiliyor. NFT üretme işlemlerini gerçekleştirmek için üreticilere kolaylık sağlayan platformlar ise bu durumu kolaylaştırıyor. Bu sayede üreticilerin bu süreçte ihtiyaçları olan şey ise dijital bir kripto para cüzdanı oluyor.

NFT nasıl alınır?

NFT koleksiyonlarından ürünler satın almak için NFT pazar yeri olarak tanımlanan dijital siteleri ziyaret edebilirsin. Bilhassa 2017’de New York’ta kurulan ve ilk NFT pazarı olarak sektörde hizmet sunmaya devam eden bazı şirketler bu anlamda ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra, NFT sahibi olmak için yapacağın ödemeleri, yalnızca kripto para ile gerçekleştirilebilirsin. Örnek olarak bir NFT’yi TL, Amerikan Doları ya da Euro ile satın almak, en azından şimdilik mümkün değil.

NFT nasıl satılır?

NFT almak ve satmak için kullanılan sitelerin en başında OpenSea geliyor. OpenSea sitesinde sahip olduğunuz NFT'yi açın, daha sonra sağ üstteki çubukta “Sell” butonuna tıklayın. Daha sonra satış koşullarını doldurmak için yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Sabit bir ücretten mi yoksa süreli bir açık artırmadan mı satacağınızı, para birimini ve satışın sona erme tarihini seçin. NFT’nizi ücretsiz bir şekilde listeleyebilirsiniz, ancak OpenSea her satıştan yüzde 2,5 oranında komisyon alır.

Şimdi, NFT’nizi MetaMask cüzdanınızda görmek istiyorsanız ancak görünmüyorsa, panik yapmayın, bu orada olmadığı anlamına gelmiyor, manuel olarak eklemeniz gerekiyor.

İlk olarak, NFT’nize tıklayın ve ayrıntılar yazısına kadar sayfayı aşağı kaydırın.

Bu sayfada, “Contract Adress” bağlantısına tıklayın. Bu bağlantı sizi NFT’nizin belirli adresinin Etherscan sayfasına yönlendirecektir.

Bu adresi kopyalayın ve MetaMask cüzdanınıza geri dönün. Aşağıda, “Import Tokens” seçeneğini göreceksiniz. Oraya tıklayın ve “Custom Token”ı seçin. Etherscan sayfasından kopyaladığınız adresi yapıştırın.

Token symbol yalnızca genel ad etiketidir. Token decimals ise NFT’nizi görüntülemenin bir alternatifidir. Bu, tuttuğunuz miktarı değiştirmez. Örneğin 3’ü seçerseniz size 0,001 verir. Bu durumda 0 koyacağız ve eklemeye devam edeceksiniz.

Artık NFT’nizi fonlarınızın hemen altında görebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.