Gıda Hattı

Nestle Damak 75 Yaşında

2 Ekim 2007, 17:39
Paylaş

Nestle Çikolata Grubu Genel Müdürü Devrim Cöbek, Türkiye'de 2006 yılından beri yılda ortalama 7 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirterek, ''Amacımız kapasite artırımını sağlamak ve gelen talebe cevap vermek'' dedi.

Devrim Cöbek, Nestle'nin fıstıklı çikolatası Damak'ın 75'inci yılı nedeniyle Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Nestle'nin Türkiye'de yatırım yapan ilk yabancı şirketlerden biri olduğunu söyledi.

Cöbek, Nestle Damak'ın ilk üretimine 1933 yılında İsviçre'de başlandığını, 1966 yılında da Türkiye'de yerel olarak üretime başlandığını ifade ederek, Türkiye'de her bir dakikada 40 adet Damak tüketildiğini belirtti.

323 milyon YTL'lik tablet çikolata pazarının yüzde 20'sinin fıstıklı çikolata olduğunu kaydeden Cöbek, Damak'ın pazardaki payını geçen sene yüzde 20 artırarak yüzde 26'lık oranı yakaladığını bildirdi.

Cöbek, Damak'ın 75'inci yılına özel bir logo tasarladıklarını ve limitli sayıda hediyelik ürün hazırladıklarını ifade ederek, hediye paketlerinin Damak'ın ilk kez 1933 yılında çıkan paketinin çizgilerini taşıdığını söyledi.

Türkiye'deki toplam çikolata pazarının 1 milyar YTL, Nestle'nin bu pazardaki payının ise yüzde 12 olduğunu kaydeden Cöbek, ''2006 yılından beri senede ortalama 7 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Amacımız kapasite artırımını sağlamak ve gelen talebe cevap vermek'' dedi.

Cöbek, yüzde 30'a yakın bir kapasite artırımı planladıklarını, bunun için yeni bir tesis kurmayacaklarını, mevcut Karacabey fabrikalarının içinde bu yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Devrim Cöbek, ''taklit ürünlerle nasıl mücadele ettiklerine'' ilişkin bir soru üzerine de bunun için özel bir birim kurduklarını ifade etti.

Türkiye'deki çikolata pazarının geçen sene yüzde 38 oranında büyüdüğünü, bunu Türk halkının ekonomik olarak iyileşmesine bağladıklarını belirten Cöbek, Avrupa ile karşılaştırıldığında çikolata tüketiminin Türkiye'de daha düşük olduğunu kaydetti.

Cöbek, Türkiye'de kişi başına yıllık 1,1 kilo, Orta Avrupa'da 4-5 kilo, İsviçre'de ise 11 kilo çikolata düştüğünü söyledi.

Basın toplantısına katılan sunucu Halit Kıvanç ise 75 yıl önce Nestle Damak yiyen çocukları temsil ettiğini belirterek, çocukluğunda ailesinin kendisini mutlu etmek istediklerinde ''Nestle çikolata alacaklarını'' söylediklerini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.