Gıda Hattı

Neredeyse tamamı ihraç ediliyor: TMO, haşhaş kapsülü alım fiyatlarını güncelledi

22 Haziran 2022, 09:17
Paylaş
Neredeyse tamamı ihraç ediliyor: TMO, haşhaş kapsülü alım fiyatlarını güncelledi

TMO, haşhaş üreticilerinin korunması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatlarını yeniden belirledi.

TMO’dan yapılan açıklamada, ülkemizin, haşhaş tohumu ve kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinde net ihracatçı konumda bulunduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:

2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatları yeniden belirlendi

“Haşhaş kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinin yaklaşık %95’i TMO, kapsülden elde edilen haşhaş tohumunun da yaklaşık %90’ı özel firmalar tarafından yurt dışına ihraç edilmektedir. Yapılan bu ihracattan gerek kamu gerekse özel sektör aracılığı ile ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır.

Haşhaş üretim maliyetleri göz önüne alınarak haşhaş üreticilerimizin korunması ve haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatları yeniden belirlenmiştir.

İşte yeni fiyatlar

2022 alım döneminde haşhaş kapsülü alım fiyatları;

Yüksek morfinli TMO tohumluğu kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 15 TL/Kg,

Geleneksel tohumluk kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 7,5 TL/Kg,

TMO’nun tohumluk ihtiyacına yönelik, sözleşmeli üretimle elde edilen tohumlu haşhaş kapsülü alım fiyatı 25 TL/Kg,

olarak uygulanacaktır.

Toprak Mahsulleri Ofisi, haşhaş alımları ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlamış olup hasat dönemi sonrasında haşhaş ekimine müsaade edilen 13 ilimizde alımlarını gerçekleştirecektir. Bu illerimiz; Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Burdur, Çorum, Denizli, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Tokat ve Uşak’tır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.