Gıda Hattı

Neil deGrasse Tyson kimdir? Neil deGrasse Tyson hayatı

5 Ekim 2021, 12:26
Paylaş
Neil deGrasse Tyson kimdir? Neil deGrasse Tyson hayatı
Neil deGrasse Tyson kimdir? Ünlü gezegen bilimci Neil deGrasse Tyson hayatı ve hakkında merak edilenleri doğum günü olan bugün araştırıyoruz. gidahatti.com olarak Neil deGrasse Tyson biyografi hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

Neil deGrasse Tyson biyografi

doğum;  5 Ekim 1958, New York, ABD

mesleği; Amerikalı astrofizikçi, gezegen bilimci, yazar ve bilim iletişimcisi.

Neil deGrasse Tyson hayatı

1996 yılından beri Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'ne ait olan Hayden Planetaryumu'nun da yöneticisidir.

New York'ta doğmuştur. İlk eğitimi yıllarında güreş ile ilgilenmiş ve okulun fizik dergisi yöneticiliğini yapmıştır. Genç yaşlarda astronomi ile ilgilenmeye başlamıştır. Astronom Carl Sagan tarafından Cornell Üniversitesi'ne alınmaya çalışılsa da Harvard'ı tercih etmiştir. Burada fizik bölümünden mezun olmuş ve lisans üstü eğitim amacı ile Texas Üniversitesi'ne geçmiştir. Burada da güreş ve dans ile ilgilenmiş ve 1985 yılında üniversite takımı ile beraber latin salon dansları dalında ulusal yarışmada altın madalya almıştır. 1988 yılında Columbia Üniversitesi'ne geçerek astrofizik dalında çalışmıştır.

Astronomi alanında pek çok popüler kitap yazmıştır. 2001 yılında Başkan George W. Bush tarafından uzay ile ilgili komisyonlarda görevlendirilmiştir. 2004 yılında NASA tarafından halka olan eğitim ve katkılarından dolayı madalya ile ödüllendirilmiştir.

Halen Planetary Society kurumunun başkanlığını yürütmektedir. Sekiz adet onursal doktorası bulunmaktadır. Bir asteroide (13123 Tyson) onun adı verilmiştir. 2007 yılında Time dergisince "dünyayı etkileyen 100 kişi"den biri olarak gösterilmiştir. Ayrıca Cosmos: a Spacetime Odyssey adlı belgeselde sunuculuk yapmıştır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.