AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Nefes Kredisi başvurusu nasıl yapılır? Nefes Kredisi kimlere verilecek?

Nefes Kredisi başvurusu nasıl yapılır? Nefes Kredisi kimlere verilecek?
26 Mayıs 2021, 11:33

Nefes Kredisi başvurusu nasıl yapılır? Kimlere verilecek? gibi sorular merak edilmeye başlandı. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla "2021 Nefes Kredisi", 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliği ile 1 Haziran'da uygulamaya konulacak.

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon lira altında olan ve 2020 cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan oda ve borsalara kayıtlı üyelere finansman imkanı sağlanacak.

Bu kredinin tutarı 50 bin TL ile 200 bin TL arasında 6 ay geri ödemesiz 12 taksitli olacak.

Yıllık faiz oranı yüzde 17.5 olacak.

Nefes Kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Başvurusunun nasıl yapılacağı henüz açıklanmazken, geçen yıl başvuru süreci şu şekilde işlemişti:

2020 yılının ilk aylarında TOBB öncülüğünde verilen nefes kredisi için TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu "Bu projede TOBB ve 365 oda ve borsa olarak, üyelerimize kısa sürede 6 milyar liranın üzerinde kredi sağlayacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,5 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olacak. Cirosu 25 milyon liranın altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle Denizbank şubelerine başvurabilecek." demişti.

Nefes Kredisi kimlere verilecek?

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar nefes kredisine ilişkin süreçle bizzat ilgileniyor. Bu kredi TOBB'a bağlı oda ve borsalara üye işletmelere veriliyor. Krediden, bankaların kurumsal, ticari ve KOBİ segmentleri içerisinde yer alan TOBB Üyesi; Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Üyeleri yararlanacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.