Gıda Hattı

Neden sabahları kaygılı uyanırız?

4 Aralık 2021, 11:49
Paylaş
Neden sabahları kaygılı uyanırız?

Bazı kaygılar hayatın normal bir parçası olarak kabul edilirken, aslında çok da tehdit edici olmayan ve günlük görevler veya durumlar hakkında aşırı derecede endişelenmek bir kaygı bozukluğuna işaret edebiliyor. Genelde bu endişe sabahları daha fazla olabiliyor.

Tıbbi bir terim olmasa da sabah kaygısı, stres ve endişe duygularıyla uyanmayı ifade ediyor. Sabahları aşırı kaygı, endişe ve stresle uyanıyorsanız, genel bir kaygı yaşıyor olabilirsiniz.

Yaygın anksiyete bozukluğu, günlük yaşamı etkileyen ve en az altı ay boyunca sıklıkla ortaya çıkan aşırı ve kontrolsüz endişe ile karakterizedir. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle iş, para, aile ve sağlık gibi günlük aktiviteler için endişelenirler.

Sabah kaygısına ne sebep oluyor?

Sabah kaygısı, kaygı bozukluğuna da katkı da bulunan birçok faktörden kaynaklanabiliyor. Aşırı stres ve endişelere bir tepki olduğundan, belirtilerinize katkı sağlayan birkaç olası neden var.

“Stres hormonu” kortizol, korku veya strese yanıt olarak adrenal bezler tarafından salınmakta.  Kortizol uyanma tepkisi (CAR) ve yaşamlarında artan stres düzeyi olan insanlar için uyanmanın ilk saatinde kortizolün en yüksek olduğunu biliniyor. Bu, sabahları neden kaygıda bir artış yaşayabileceğinizi açıklamaya yardımcı oluyor.

Sabahları ilk yediğiniz ve içtiğiniz şeyler, günün erken saatlerinde daha yüksek kaygı seviyelerine de katkıda bulunabiliyor. Kafein ve şeker anksiyete semptomlarını artırabiliyor. Ancak gıda eksikliğinden kaynaklanan düşük kan şekeri, kaygı semptomlarını daha da kötüleştirebiliyor.

Gece endişeli bir şekilde yatağa giderseniz veya endişeli düşüncelerle uyanırsanız, sabah gününüz hakkında endişeli ve endişeli hissedebilirsiniz.

Sabahları ilk yediğiniz ve içtiğiniz şeyler, günün erken saatlerinde daha yüksek kaygı seviyelerine de katkıda bulunabiliyor.

Kafein ve şeker anksiyete semptomlarını artırabiliyor. Ancak gıda eksikliğinden kaynaklanan düşük kan şekeri, kaygı semptomlarını daha da kötüleştirebiliyor.

Gece endişeli bir şekilde yatağa giderseniz veya endişeli düşüncelerle uyanırsanız, sabahları kendinizi endişeli hissedebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.