Gıda Hattı

Neden rüya görüyoruz?

11 Ekim 2021, 12:27
Paylaş
Neden rüya görüyoruz?

Rüyalar, uyuyan kişinin hayaller ve aksiyonlar yaşadığı uyku sırasında meydana gelen zihinsel aktivite dönemleri. Rüyaları açıklayan araştırmalar oldukça sınırlı. Rüyaların kesin işlevi belirsizliğini koruyor.

Bir rüya zihinsel hayallerin, düşüncelerin ve duyumların “gerçek” olarak algılandığı uykunun hızlı göz hareketi (REM) bölümlerinde meydana gelen zihinsel aktivite koleksiyonunu ifade ediyor.

Rüyalar tipik olarak uykunun uyanıklığa en çok benzeyen kısmı olan REM uykusu sırasında ortaya çıkar. Bu ifade yavaş dalga uykusu gibi uykunun diğer bölümlerinde rüyaların meydana gelmediği anlamına gelmez.

REM uykusunun en önemli özelliği, vücudun motor nöronların uyarılmadığı REM atonisi olarak adlandırılan bir felce girmesi. Bu nedenle, rüyalar tipik olarak uyuyan birey tarafından uygulanmıyor.

Mekanizma

Rüyaların ön beyinden kaynaklandığı, REM uykusunun ise beyin sapından kaynaklandığı belirtiliyor. Hatta lezyon çalışmaları, ön beyindeki lezyonların REM uykusu varlığında bile rüya görememe ile sonuçlandığını gösteriyor.

REM uykusu sırasında hem asetilkolin hem de dopamin seviyeleri yükseliyor. Asetilkolin beyni aktif durumda tutuyor. Yüksek seviyelerde dopamin halüsinasyonlarla bağlantılı. (şizofreni veya LSD'nin neden olduğu halüsinasyonlarda olduğu gibi). Halüsinasyonlarda olduğu gibi, kişi rüyaları “gerçek” olarak algılar ve bu deneyimde dopaminin rol oynadığı düşünülüyor.

Kabuslar, tatsız olabilen olumsuz rüyalardır ve bunlar özellikle stresliyseniz, duygusal sorunlarınız varsa veya bazı ilaçlar veya ilaçlar kullanıyorsanız nadiren ortaya çıkabiliyor. Aynı hikâyenin veya deneyimin tekrarlayan kabusları, bir yaşam olayını veya fiziksel bir rahatsızlığı yansıtabilecek psikolojik bir soruna işaret edebiliyor.

Son olarak rüya beynin ya da bilinçaltının dışa vurumu olarak yorumlanıyor. Bazen bastırılan duygular, bazen korkulan durumlar bazen ise mutluluk verici anlar rüyaları oluşturabiliyor. Hormonlar, beyin, uyku ve psikoloji dörtgeni rüyaların oluşmasında rol oynuyor. Yani bireyler uyurken bile zihinlerinin aktif olduğunu söylemek mümkün.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.