Gıda Hattı

Necdet Koyutürk kimdir? Necdet Koyutürk hayatı

19 Ekim 2021, 15:44
Paylaş
Necdet Koyutürk kimdir? Necdet Koyutürk hayatı
Necdet Koyutürk kimdir? Ankara doğumlu olan Necdet Koyutürk hayatı ve çalışmaları nelerdir? Necdet Koyutürk biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için yaptık.

Necdet Koyutürk kimdir? Besteci ve söz yazarı olan Necdet Koyutürk hayatı ve özel yaşamına dair tüm merak edilenler.

Necdet Koyutürk biyografi

doğum; 28 Ekim 1921

ölüm; 19 Ekim 1988

mesleği; Türk tango müzisyeni, besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı ve orkestra şefidir.

Necdet Koyutürk kimdir?
Necdet Koyutürk

Necdet Koyutürk hayatı

28 Ekim 1921 tarihinde Ankara'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren zamanın Türkiye'ye yerleşen yabancı hocalarından müzik eğitimi almaya başladı, gençlik yıllarında ise Demirhan Altuğ'dan armoni, Cemal Reşit Rey'den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. Bu etkin ve kaliteli müzik eğitiminden sonra son derece üretken bir kariyer takip etti.

1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başlamıştır. Besteleri büyük çoğunlukla tango türündedir. Zamanın orijinal Arjantin Tango sound'unu çok iyi özümsemiştir. Tango'nun Avrupa'da, özellikle Alman müzik ekolünden etkilenerek karşılaştığı yapı değişikliğine aldırmadan, Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze dek anılan özgün müziğini yaratmıştır.

Aldığı armoni, kontrapuan ve aranjörlük eğitimlerinin sayesinde; gerek kabul edilen uluslararası müzik ve tango formunu ve gerekse Türk müziği etkilerini bestelerinde ustaca harmanlamıştır. 1935 - 1980 arası oluşan hemen hemen tüm müzik akımlarını incelemiş ve tango dışı çalışmalarında bunları başarı ile birleştirmiştir.

Çok bilinen tangosu Papatya'yı 1943 senesinde askerlik hizmeti sırasında bestelemiştir. Bu şarkının kayıtları hem Türkiye'de, hem de İngiltere'de Columbia Records tarafından 1948 senesinde 78 devirli taş plak olarak basıldı ve yayınlandı. Bu plak; yurt dışında basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti.

Necdet Koyutürk; 1949 senesinden sonra orkestrası ile İstanbul Radyosu'nda tango programlarına başladı. 30 sene boyunca her hafta tango çalmış ve Türk müzik hayatı içinde tango'nun yer almasına, çok sesli müziğin ülkede yerleşmesine büyük katkı sağladı.

O zamandan beri uluslararası tango sahnelerince de tanınır oldu. Tango'nun yanı sıra günün müziklerini kapsayan çok büyük bir repertuvar ile Türkiye'yi ziyaret eden Mareşal Tito ve Irak Kralı Faysal gibi yabancı devlet adamlarına verilen davetlerin de değişmez orkestrası olmuştur.

En önemli eserleri arasında unutulmaz bestesi Papatya'nın yanı sıra; Dinle Sevgili, Rüzgâr Gibi Geçti, Şüphe, Yıllar Var ki, Yıldızlar Düşerken, Seven Bilir, İnan ki Sevgilim, Unutmak İstiyorum, Başbaşa Kalınca, Yalnızlar Rıhtımı (aynı isimli film için bestelenmiştir) sayılabilir. Bahse konu bestelerin popüler sanatçılar tarafından yorumlandığı Pop Tango, 1999 yılında yayınlanmıştır.

Eserleri yabancı şarkıcılar tarafından da okunmuştur. Bunlar arasında Bulgar Lili Ivanova, İsrail'den Yaffa Yarkoni ilk akla gelenlerdir.

Çocuklarından Erdener Koyutürk, Türk tangosunun yaşayan son aktif solisti ve ayrıca tango ve popüler müzik alanında da söz yazarı besteci ve tango araştırmacısıdır. Özdener Koyutürk ise piyanist, besteci ve aranjör olmasının yanı sıra kurduğu Okotango Quartet ile 20 yıldan fazla zamandır Türkiye ve Avrupa ülkelerinde, Tango Festivallerinde, konserlerde ve milonga gecelerinde, Arjantin ve Türk Tangolarının seçkin örneklerini çalmaktadır.

Necdet Koyutürk; 19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul'da aramızdan ayrılmıştır. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.