AramaArama
Gıda Hattı

Naylon poşet yerine bez ekmek çantası

9 Aralık 2015, 17:57
Paylaş
Naylon poşet yerine bez ekmek çantası

Türkiye enerji sektörünün en önemli oyuncularından Enerya, çevre bilinci ve korumasına yönelik uygulamalarını sürdürüyor. Firma son olarak, doğada uzun süre çözünmediği için kirlilik yaratan naylon poşet kullanımının azaltılmasına destek olmak amacıyla Denizli ve Aydın’da çevreci, bez ekmek çantalarının dağıtımına başladı.

bez-torba-www.gidahatti.comÇevre bilinci ve korumasına katkı sağlamak amacıyla harekete geçen Enerya, plastik ve petrol türevi poşetlerin kullanım ve tüketimini, dolayısıyla doğada çok uzun sürelerde çözünen bu maddelerin çevreye zararlarını azaltmak amacıyla bez ekmek çantaları hazırlattı.

Denizli ve Aydın’da Enerya abone merkezlerinde dağıtımı başlatılan Enerya logolu bez ekmek çantalarından isteyen aboneler, bu illerdeki Enerya abone merkezlerinden temin ederek çevre korumaya katkıda bulunabiliyorlar.

bez-torba-www.gidahatti.comNaylon poşet kullanımını azaltmamız gerekiyor

Avrupa Birliği ülkeleri çevre, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden naylon poşet tüketimini azaltmak için poşetlere vergi konulması ya da kullanımının yasaklanmasına kadar varan önlemleri uygulamaya aldı.

AB Komisyonu verilerine göre, AB ülkelerinde kişi başına yılda ortalama 200 adet poşet kullanılıyor. Alınan kararlar çerçevesinde, Avrupa’da kişi başına naylon poşet kullanımının 2025 yılı sonuna kadar 40 adete düşürülmesi amaçlanıyor.

Ülkemizde de naylon poşet kullanımının yüksekliği dikkat çekiyor. Türkiye’de bir kişi yılda ortalama 312 adet poşet kullanıyor. Gıda perakendesi sektöründe faaliyet gösteren bazı zincir marketler, doğada çözünürlüğü daha yüksek naylon poşet kullanımına geçmiş bulunuyor.

Enerya, Türkiye’nin ikinci en yaygın özel doğal gaz dağıtım şirketi olarak, 2003’ten bu yana Konya, Antalya, Karaman, Ereğli, Erzincan, Denizli, Aydın, Aksaray, Çorum, Niğde ve Nevşehir illerinin doğal gaz dağıtımını ve altyapı faaliyetlerini sürdürüyor. Enerya ayrıca yine bu iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de 2014 yılından bu yana elektrik ticareti yapıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.