Gıda Hattı

NASA: “Dünya dışı yaşam bulursak ne yapacağımızı konuşmalıyız”

29 Ekim 2021, 18:00
Paylaş
NASA: “Dünya dışı yaşam bulursak ne yapacağımızı konuşmalıyız”

Bugüne dek dünya dışında bir yaşam izine rastlamadık. Ancak bu ihtimal gerçekleştiğinde ne yapacağımızı şimdiden konuşmamız gerekiyor.

Birçok bilim insanı dünya dışı yaşamın ciddi bir olasılık olduğunu düşünüyor.

Henüz Dünya dışındaki yaşamın varsayımsal varlığını destekleyecek somut kanıtlar bulamasak da, arayışımız devam ediyor. NASA araştırmacıları, olur da bir gün bu yönde kanıtlara rastlarsak, buna hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor.

NASA’nın baş bilimcisi James Green’in başında olduğu bir ekip bu konuda bilimsel bir açıklama metni hazırladı.

En önemli bilimsel yayın dergilerinden olan Nature’da yayınlanan metinde, dünya dışı yaşam kanıtlarını bildirmek için neden bir çerçeve oluşturmamız gerektiği açıklandı.

Ekip metinde, “Bizim neslimiz, Dünya dışı yaşamın kanıtlarını keşfeden nesil olabilir. Bu ayrıcalık, bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılara göre insanlığın dünya dışı yaşamı keşfetmesinin bir ‘evet-hayır’ ve ‘ya hep ya hiç’ olayı olma ihtimali düşük. Bunun yerine, dünya dışı yaşamın keşfedilmesinin uzun süren, zamanla gelişen bir bilimsel araştırma ve keşif süreci olma ihtimali daha yüksek. Konunun bu boyutunun herkesçe, zaman kaybetmeden anlaşılması büyük önem arz ediyor.

chandrayaan-2

“Tarihte hatalı olduğu anlaşılan birçok yaşam tespiti iddiası var”

Araştırmacılar yayınladıkları metinde "Tarih, sonradan yanlış veya belirsiz olduğu kanıtlanan birçok yaşam tespiti iddiasını içeriyor.

Bunun yerine, dünya dışı yaşam arayışını kademeli ilerleyen bir çaba olarak yeniden tanımlarsak; bağlamsal veya düşündürücü, ancak kesin olmayan gözlemleri doğru şekilde değerlendirebiliriz. Ayrıca yanlış başlangıçların ve çıkmazların sağlıklı bir bilimsel sürecin beklenen bir parçası olduğunu da göz ardı etmemiş oluruz" ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.