Gıda Hattı

Narenciyede Gıda Güvenliği

15 Kasım 2007, 18:18
Paylaş

Narenciye ihracatının arttırılması amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Turunçgillerde Entegre Mücadelede Kayıt Sistemi” projesi kapsamında, artık ağaçlara reçetesiz ilaç verilmeyeceği bildirildi. Hatay Tarım İl Müdür Vekili Hasan Özyılmaz , Mersin , Adana , Antalya ve Hatay ’da uygulanmaya başlayan proje ile narenciyede tarladan çatala kadar gıda güvenliğini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

İhracat artacak

Bölgede çok fazla narenciye üretimi yapılmasına karşın ihracatın beklenilen düzeyde olmadığını belirten Özyılmaz , bunun en büyük nedeninin meyveler üzerinde kalan ilaç kalıntılarından kaynaklandığını kaydetti. Bu sorunun çözümlenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında ilk etapta 100 narenciye üreticisiyle yaklaşık 150 bin ağaçta uygulama çalışmasına başladıklarını ifade eden Özyılmaz , şöyle devam etti:

“Daha önce üreticilerimiz ağaçtaki hastalığı ilaç bayisine anlatıp ilaç alıyordu. Kullandığı bu ilacın meyveden ne kadar sürede temizlendiği konusunda hiçbir bilgisi yoktu. Bu yüzden de ürünlerini ihraç etme konusunda büyük sıkıntı yaşayabiliyordu. Ancak, bu yıl uygulamaya başladığımız proje kapsamında üreticilerimiz, narenciye ağacında bir hastalığı tespit ettiğinde hemen müdürlüğümüzdeki ziraat mühendislerine haber veriyor. Ziraat mühendisi de ağaçta gerekli incelemeleri yapıp, hangi ilacın, ne kadar miktarda ve hangi zamanlarda verilmesi gerektiğini üreticimize söylüyor. Böylece, ilaç kalıntısı nedeniyle meyvenin ihracatının engellenmesi sorununa çözüm bulunmaya ve Avrupa standartlarına uygun ürün yetiştirilmeye çalışılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.