Gıda Hattı

Narenciye Üretimindeki Sorun

25 Aralık 2006, 17:03
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, narenciye üretiminde sorunun uluslararası piyasaların talep ettiği uygun çeşitlerin üretilmemesi olduğunu söyledi.

Bakan Eker, Adana Valiliği'ni ziyareti sonrasında basın mensuplarının, bölgedeki narenciye üreticilerinin sıkıntılı olduğu yönündeki sorusunu cevaplandırdı. Türkiye'nin dünya pazarlarının talebine uygun 900 bin ton civarında narenciye üretimi yaptığını ve bunu da sattığını kaydeden Bakan Eker, toplam 2.5 milyon tonluk üretimin uluslararası pazarın talebine uygun çeşitlerle yapılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Eker, "Bazı çeşitler var. Bunların içeride de uluslararası piyasada da tüketilmesi zor. Bu durum bugünün sorunu değil. Geçmişte bu bahçeler kurulurken dünya pazarlarının istediği çeşitler dikkate alınmamış. Komşusundan, başka yerden almış ve üretici bahçe tesis etmiş. Ürün zaman içinde artık arzu edilen olmaktan çıkmış" dedi.

Bakanlık olarak hazırladıkları projeyi de yıllar itibariyle hayata geçireceklerini söyleyen Bakan Eker, "Biz narenciye bahçelerinin uygun çeşitlerle aşamalı olarak değiştirilmesi projesini hazırladık. Proje her yıl üreticilerin belli bir kısmının yeni çeşitlerle bahçesini değiştirmesine imkan sağlayacak. Dekar başına 250-300 YTL ödeme yapıyoruz. Üretici virüsten arındırılmış fidan kullanırsa 300, normal standart fidan kullanırsa dekar başına 250 YTL karşılıksız destek alacak. Uzun vadede narenciyedeki sorunu çözmenin yolu bu. Bir başka çalışmamız da bunların işlemek suretiyle daha uzun süre muhafaza edecek bir tedbir alınmasıdır. Burada da Kırsal Kalkınma Destekleme'yi kullanacağız ve narenciyenin işlenmesine yönelik yatırımlar yapıldığı takdirde yüzde 50 hibe yoluyla destekliyoruz" diye konuştu.

Bakan Eker, ihracat primleri ile ilgili açıklama yapmasının istenmnesi üzerine de bu tür yaklaşımların kolay çözümler olduğunu ifade etti. Eker, sözlerini şöyle tamamladı:" Kolay çözümlerin aldatıcılığına kapılmayın. Geçmişte Türkiye siyasetçilerin kolay çözüm üretmesi nedeniyle bugünlere gelmiştir. Uzun vadeyi de orta vadeyi de düşünmeliyiz. Uluslararası anlaşmalarla taraf olduğumuz durumlar var. Karşımızda Dünya Ticaret Örgütü var. İhracat primi için rakam söylenmez." 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.