Gıda Hattı

"Narenciye ticaretini artırmak zorundayız"

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, narenciye tüketimi ve ticaretinde yaşanan sorunları çözmek için hazırlanan 36 maddelik Acil Eylem Planı'nın ilki olan "Hasat Günleri" önümüzdeki günlerde başlatılacak.

Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, Erdemli kaymakamlığı ve Erdemli Turunçgil Üreticileri Birliği ile ortaklaşa yapılacak çalışmanın, 25 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek "Limon Hasat Günü" ile başlatılacağını ifade etti.
Amaçlarının üreticilerin emeklerinin karşılığını alabilmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Aksoy, "Mersin'de yaklaşık 406 bin hektar olan tarım alanlarının yüzde 33'ü sulanabiliyor. Bu alanın 26 bin 102 hektarlık bölümünde, yılda ortalama 752 bin ton turunçgil üretiliyor. Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 70'i, portakal üretiminin yüzde 18'i, mandalina üretiminin yüzde 16'sı ve greyfurt üretiminin ise 14'ü ilimizde gerçekleştiriliyor. Türkiye'de turunçgil alanında önemli bir potansiyele sahip ilimizde, gerek ihracat gerekse iç piyasada, turunçgil tüketimi konularında bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle narenciye tanıtımı konusunda alınan ortak çalışma kararı ile özellikle üreticilerin emeğinin karşılığını alabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.'' şeklinde konuştu.
Aksoy, plan kapsamında, ayrıca, narenciye tanıtımı, ''Portakal Hasat Günü'', meslek ödülleri verilmesi ve turunçgil tanıtım broşürü hazırlanması gibi çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.