Gıda Hattı

Narenciye Suyu Döviz Getirecek

18 Şubat 2008, 20:42
Paylaş

Mersin’de kurulu ‘‘Yummy’’ meyve suyu fabrikası, ihracata yönelik meyve suyu üretimine başladı.

Yummy Meyve Suları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Öder , yaptığı açıklamada, 1995 yılında kurdukları firmanın her geçen yıl büyüyerek ihracatta önemli bir noktaya ulaşmayı başardığını söyledi. 10 bini kapalı olmak üzere 20 bin metre karelik alanda 90 kişiye istihdam sağlayarak üretim yaptıklarını ifade eden Öder , ‘‘Yöre halkının özenle yetiştirdiği ürünleri alıp, son teknolojiyle hizmet veren tesislerimizde işleyerek, tüketiciye ulaştırıyoruz’’ dedi. Firma olarak narenciyeden nar suyuna kadar bir çok ürünü işlediklerini anlatan Öder , ancak son dönemlerde narenciye konusundaki tüketim azlığını ve ihracatın artırılmasını dikkate alarak, narenciye suyu üretimine ağırlık verdiklerini vurguladı.

Bu kapsamda geçen yıldan bu yana narenciye suyu ihracatına ivme kazandırabilmek adına tanıtım çalışmaları yaptıklarını belirten Öder , ‘‘Firma olarak 2008 yılında 4 milyon dolarlık meyve konsantresi ihracatı yapmayı planlıyoruz. Bunun içinde de narenciye ürünleri ise 1,5 milyon dolarlık bir paya sahip olacak. Yaptığımız görüşmeler neticesinde narenciye suyundaki ihracat yelpazemiz, AB ülkeleri ve ABD üzerinde yoğunluk kazanacak’’ diye konuştu. Sağladıkları istihdam ve narenciye talebi sayesinde yöre üreticisine de bir anlamda katkı sağladıklarına dikkati çeken Öder , şöyle konuştu: ‘‘Mersin yöresinden 2008 yılında 3 bin ton civarında narenciye ürünü alacağız . Bu durum, belki de çöpe gidecek narenciye ürünün işlenip, dünyaya pazarlanması anlamına gelecek. Öte yandan sağladığımız katma değerlerle de ülke ekonomisine getiriler yaratmış olacağız.’’

Öder , firma olarak Finansbank ‘ın, ‘‘Capital ‘‘ ve ‘‘Ekonomist ‘‘ dergileri işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘‘Anadolu Markaları 2007 Yarışması ‘‘nda ikincilik kazandıklarını hatırlattı. Yummy’nin hızla bir dünya markası haline geldiğini ifade eden Öder , şunları kaydetti: ‘‘İhracatta hızlı adımlarla büyümemizde en önemli neden organik tarıma ağırlık vermemiz. Meyve sularında organik ürünleri kullanmamız, tercih edilmemizi sağlıyor . Çünkü meyve suyu üretiminde organik meyveleri kullanan Türkiye ‘deki ilk firmayız. Ümit ediyorum ki, kısa bir süre sonra daha da büyüyerek, organik tarımın gelişimine katkı sağlayacağız ve ülkemizin en önde gelen firmaları arasında yer alacağız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.