AramaArama
Gıda Hattı

Narenciye ihracatı için sektöre çifte destek!

28 Ağustos 2021, 12:26
Paylaş
Narenciye ihracatı için sektöre çifte destek!

Narenciye sezonuna sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan narenciye ürünleri ihracatına çifte destek geldi. AB ülkelerine ihracatta yüzde 100 olan analiz sıklığı yüzde 50'ye düşürülürken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, taze meyve sebze ihracatında parti başına 1700 TL olan analiz ücretlerinin 1300 TL’ye düşürülmesi sözünü aldı.

Türkiye'nin narenciye ürünleri ihracatında Avrupa Birliği'nin yüzde 20'lik payla önemli bir ihraç pazarı olduğu bilgisini veren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştüklerini, narenciye ürünlerinde yüzde 100 olan analiz sıklıklarının azaltılması talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Bakan Pakdemirli talepleri olumlu karşıladı

Bakan Pakdemirli'nin taleplerini olumlu karşıladığını dile getiren Uçak, "Avrupa Birliği'ne portakal, mandalina, greyfurt ve limon ihracatında pestisit analiz sıklığı yüzde 50'ye düşürüldü. Bakanlık bu gelişmeyi resmi yazıyla acele kodlu Zirai Karantina Müdürlükleri ve ilgili birimlere iletti. Bu değişiklik Türk ihracatçısının rekabetçiliğine olumlu yansıyacak. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Pakdemirli'ye ihracatçılarımız adına çok teşekkür ediyoruz. Avrupa Birliği'ne narenciye ve nar ihracatımızı 202 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkararak teşekkürümüzü daha anlamlı kılmak için çalışacağız" diye konuştu.

Pestisit analizleri yapılıyor

Türkiye’nin yıllık 55 milyon tonluk taze meyve sebze ürettiğini, ürünlerde kalıntı oluşumunun önüne geçmek için yoğun çaba içinde olduklarını anlatan Uçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarladan çatala gıda güvenliği için “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” isimli projemize 2021 yılı başında start verdik. Yıllık 3 milyar doları aşan taze meyve sebze ihracatımızı domine eden domates, kiraz, biber, üzüm, kayısı, incir, narenciye, çilek ve nar ürünlerinde analizler yapıyoruz. Projeyle hastalık ve zararlılarla mücadelede entegre bir süreci hedefliyoruz. Şu ana kadar projemiz kapsamında çok mesafe kat ettik. Kalıntısız taze meyve sebze üretimi için tabir yerindeyse evimizin önünü süpürüyoruz.”

Analiz ücretlerinde indirime gidiliyor

İhracatçının rekabetçiliğini olumsuz etkileyen taze meyve sebze ihracatında parti başına 1700 TL’lik analiz ücretlerinde indirime gidilmesi talebinde de bulunduklarını bildiren Hayrettin Uçak, Bakan Pakdemirli'den 1700 TL olan analiz ücretlerinin 1300 TL'ye indirilmesi sözünü aldıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye, 2019 yılında 852 milyon dolarlık narenciye ve nar ihracatı yaparken, 2020 yılında ihracatını yüzde 24'lük artışla 1 milyar 58 milyon dolara taşıdı.

İhracatta ilk sırada mandalina var

Narenciye ve nar ihracatında Avrupa Birliği'nin payı 2019 yılında 164 milyon dolar iken, 2020 yılında 202,5 milyon dolara yükseldi.

Mandalina, 2020 yılında 438 milyon dolarlık ihracatla narenciye ürünleri arasında ilk sırada yer alırken, limondan 274 milyon dolar döviz geliri elde edildi. Portakal ihracatı 129 milyon dolar, nar ihracatı 126 milyon dolar, greyfurt ihracatı 92,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.