Gıda Hattı

Nar Üreticileri, reklamlarla gelen talep artışından memnun

28 Ekim 2006, 13:06
Paylaş

Televizyon reklamlarında nar suyunun çeşitli faydalarının olduğunun sıkça gösterilmesi ve değişik gıda üreticileri tarafından hazırlanmış nar suyu içeceklerinin satışa sunulması üreticilerin yüzünü güldürdü. Geçen yıl yetiştirdikleri ürünlerin ellerinde kaldığını belirten üreticiler, bu yıl parçalanmış narların dahi alıcı bulması sayesinde bereketli bir sezon geçiriyor.

Son günlerde narda kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunduğu yönündeki reklamlar birçok televizyon kanalında yayınlanıyor. Nar suyundaki antioksidan miktarının yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre üç kat fazla olduğu biliniyor. Konunun uzmanları, bir bardak nar suyunun 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyuyla aynı oranda antioksidan madde içerdiğine, narda ayrıca C vitamini, demir ve potasyum gibi maddelerin bolca bulunduğuna işaret ediyor.
Aydın Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Şube Müdürü Şakir Karaya, il genelinde her geçen yıl nar ağacı sayısında ve ürün miktarında hızlı bir artış gözlendiğini kaydetti. Başta Nazilli, Karacasu ve Sultanhisar ilçeleri olmak üzere nar yetiştiriciliğinin geliştiğine değinen Karakaya, narın sulanmak şartıyla her türlü toprağa uyum sağlayabilen bir tür olduğundan sözetti.
Son iki yıldır Aydın'da nar yetiştiriciliğine destek verdiklerine dikkat çeken Karakaya, "Nar, ülkemizde yıllardır yetiştirilen bir meyvedir. Son yıllarda Avrupa ülkelerinin de aradığı bir meyve olmuştur. Önem kazanan bir ihraç meyvesi olmakla birlikte ilaç, boya, mürekkep, yağ, hayvan yemi, tanen, sirke gibi ürünlerin eldesinde hammadde olarak kullanılması, bu meyvenin ileriki yıllarda önemli bir endüstri bitkisi olacağı izlenimini de vermektedir. Yaptığımız çalışmanın sonuçlarına göre ilk beş yılda nar fiyatları artmaya devam edecek. İlk iki yılda tahminlerimiz doğru çıktı. Bu yıl nar satışlarının artmasının en büyük sebebi, selülit ve kırışıklıkların giderilmesi için nar suyu kürleri yapılmaya başlamasıdır. Geçen yıl il genelindeki 660 hektar arazi üzerinde 238 bin 660 meyve veren nar ağacı varlığımızdan yaklaşık olarak 6 bin 722 ton nar elde ettik. Bu yıl daha da artmasını bekliyoruz" dedi.
Aydın'ın Buharkent ilçesinde nar yetiştiriciliği ve alım satımı yapan Yaşar Ulus, yüzlerinin ilk defa bu yıl güldüğünü söyledi. Geçen yıl bütün ürünlerinin ellerinde kaldığını hatırlatan Ulus, en iyi narları ancak kilosu 15 YKr'ye satabildiklerini dile getirdi.
Bu yıl çürük ve parçalanmış narları dahi toptan 50 YKr'ye sattıklarına dikkat çeken Ulus, kaliteli nar fiyatlarının 75 YKr ile 1 YTL'ye kadar yükseldiği bilgisini verdi. Yüksek fiyatların ardından birçok kişinin nar yetiştiriciliğine yöneldiğine dikkat çeken Ulus, "Bölgemizin bazı yerlerinde yetişen kaliteli Hicaz narı, piyasada kilosu 1.5 YTL'den alıcı buluyor. Televizyonlarda yayınlanan reklamlar, nara talebi artırdı. Durum böyle devam ederse nar, biz çiftçilerin alternatif ürünü haline gelecek. Narın şifalı bitkiler arasında yer aldığını herkes biliyor. Tatlı nar, midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır. Ayrıca mideyi kuvvetlendirir, boğaza ve akciğerlere faydalıdır, öksürüğe iyi gelir. Ekşi nar ise mide yanmalarına karşı faydalıdır. Diğer narlardan daha fazla idrar söktürür, ishali ve kusmayı keser, karaciğer hararetini söndürür, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağzındaki ağrılara iyi gelir" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.