Gıda Hattı

Nar Suyu'na Türk izi

11 Ekim 2007, 01:51
Paylaş
Nar Suyu'na Türk izi

 COPEG üyeleri,  MEYED’in ev sahipliğinde toplandı

Avrupa Meyve Suyu Birliği AIJN’nin 19-22 Eylül tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirdiği Uygulama Kılavuzu Teknik Komitesi COPEG (Code of Practice Expert Group) toplantısında, nar suyunun üretimi için referans olarak kullanılacak standartlar belirlendi.

AIJN Genel Sekreteri Jan Hermans’ın katılımı ile Martin Greeve’in başkanlığında toplanan COPEG; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya ve Türkiye temsilcilerinden oluşuyor. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi’nin kalıcı üye olduğu COPEG’in, üye ülkeleri arasında AB üyesi olmayan tek ülke Türkiye.

Görevi, meyve suyu üretiminde ve denetiminde referans olarak alınacak temel tanı değerlerinin belirlenmesi ve güncellenmesi olan COPEG, bu yılın ikinci periyodik toplantısını 19-22 Eylül 2007 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirdi. Grubun çalışmaları Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Meyve suyu tanı değerleri belirlenirken Türkiye verileri yeterince dikkate alınmıyordu. Bu toplantıda ise özellikle Nar Suyu ve Vişne suyu tanı değerleri Türkiye verilerinden yola çıkılarak belirleniyor. 

Toplantıda İngiltere ve Türkiye temsilcilerince hazırlanan nar suyu tanı değerleri ilk kez belirlenirken, vişne suyu değerleri de yeni bulgulara göre revize etmek için tekrar masaya yatırıldı. Grup ilk günü incelemeye ayırdı. Önce Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ziyaret edilerek, Türkiye’de nar üretimi ve nar çeşitleri hakkında bilgi alındı ve nar koleksiyon bahçesi gezildi. Daha sonra da Dimes Meyve Suyu Fabrikası’nda narın meyve suyuna dönüşmesi adım adım izlendi.

Toplantının ikinci ve üçüncü gününde teknik çalışmalar için bir araya gelen komite, bu süre içinde nar suyu tanı değerlerini ve başta vişne olmak üzere diğer meyve suyu tanı değerlerini gözden geçirdi.

Nar ve Nar Suyu Üretimi

Dünya nar üretiminde 670 bin ton ile İran ilk sırayı  alırken, bunu 500 bin ton ile Hindistan ve 260 bin ton ile Çin izlemektedir. Türkiye ise Çin’in ardından 4. sırada yer almaktadır. Türkiye’de nar üretimi yıldan yıla önemli oranda artmakta ve 1998 yılında 59 bin ton olan üretim, 2006 yılında 91 bin tona yükselmiş bulunmaktadır.

Nar üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda; içermiş olduğu antioksidanlar, polifenolik maddeler ve C vitamini içeriğinden dolayı fonksiyonel  gıdalar grubuna alınmıştır.
 
%100 nar suyu ise İngiltere Kolesterol Kurumu (HEART UK) tarafından onaylanmış bir üründür.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.