AramaArama
Gıda Hattı

Nar diyeti nedir? Nar diyeti kilo verdirir mi?

29 Ağustos 2021, 08:12
Paylaş
Nar diyeti nedir? Nar diyeti kilo verdirir mi?

Diyetisyen Tuba Ödübek, düzenli olarak yenildiğinde tokluk hissini artıran narın obezite tedavisinde kullanıldığını söyledi. Peki nar diyeti nedir? Nar diyeti kilo verdirir mi?

Kış mevsiminde sevilerek tüketilen meyvelerin başında gelen nar tezgahlardaki yerini aldı. Antioksidan ve lif bakımından oldukça zengin olan nar, uzun süre tok tuttuğu için uzmanlar zayıflamak isteyenlere ve obezite hastalarına nar yemelerini öneriyor. 

Nar diyeti nedir?

İçeriğinde bulundurduğu lif sayesinde, tokuluk hissi bırakan narı günün her öğününde tüetmek zayıflamaya yardımcı oluyor. 1 adet küçük boy narı, kahvaltıda pişmiş buğday ile tüketmek, tok kalmanızı sağlıyor. 

Acıktırmayı geciktiriyor

Nar meyvesini zayıflama diyetlerinin bir parçası olarak kullanıldığını ifade eden Diyetisyen Tuba Ödübek, narı öğünler arası atıştırma veya akşam yemeğinden önce yenilmesi tavsiyesinde bulundu. Günlük bir adet düzenli olarak nar tüketildiğinde tokluk hissini artarak, acıkmayı geciktiriyor.

Ödübek, "Nar, günlük hayatta öğünlerin arasında yer verebileceğimiz düşük kalorili besinlerden birisi. Genelde öğle ve akşam yemeği arasında açlık hissedenlere nar tüketmelerini öneriyorum. Akşam yemeği yemenize engel olacaktır. Çünkü nar tokluk süresini uzatıyor" dedi. 

"Obezite üstünde çok fazla olumlu etkiye sahip" 

Süper besinler olarak değerlendirdikleri besinler arasında yer alan narın bir çok antioksidana sahip olduğunu ifade eden Ödübek, "Son yapılan araştırmalara göre obezite üstünde çok fazla olumlu etkiye sahip, tokluk süresini uzatıyor.

Bir bardak nar suyu içtiğinizde sizi daha uzun süre tok tutuyor. Nar hem suyunu hem de tanesini ile birlikte yenilmesini önerdiğimiz bir meyve. Biz genelde meyveleri suyunu içmeyin posası ile birlikte taze tüketin diyoruz ama nar bu gruba girmiyor” dedi.

Kilo vermek için nar suyu

Narın taneleri kadar suyununda yararlı olduğunu belirten Ödübek “Narın kabuğu da taneleri de suyu da faydalı. Antioksidan, antikansorejen birleşik içeriyor.

Sadece nar suyu içerek kanser hücrelerine karşı vücutta bir savaş sağlayabiliyorsunuz” diye konuştu. 

Nar diyetinin faydaları

Bir adet narda 7 gram lif bulunduğunu, lif oranı ile tokluk hissinin artırdığının ifade eden Ödübek, "Lif oranı yüksek olduğu için mide de hacim kaplıyor. Bu sayede tok tutuyor, iştah kontrolü sağlıyor.

Lif oranın yüksek olması nedeni ile bağırsakların çalışmasını da sağlıyor. Diyet yapanlarda bağırsaklarda yavaşlama, kabızlık sorunu olabiliyor” dedi.

Diyetlerde nar ne kadar yenmeli, nar kaç kalori?

“Diyette nar ne kadar yenmeli?” sorusuna cevap veren Ödübek “Bu sorunlar için hem lif içeriği yüksek olduğu için hem de tok tuttuğundan kesinlikle diyet yapanlara öneriyoruz. Bir adet nar 72 kalori, ara öğünlerde bir tane tüketilebilir. 

Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında acıktıklarını hissedenler akşam yemeğinde çok yemek yediklerini ifade ediyor. Akşam yemeğini çok yememek için saat 15.00 -16.00 arası bir adet nar veya bir bardak nar suyu tüketebilirler. Diyet yapanların akşam yemeğinden 3-4 saat önce bir adet nar yemesini öneriyoruz" ifadelerini kullandı. 

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.