Gıda Hattı

Narı da var ayva suyu da

10 Şubat 2007, 01:24
Paylaş
Narı da var ayva suyu da

meyve

Tamamen doğal meyve suyuna ne dersiniz?Sağlıklı beslenmenin ön koşulu olan doğal ürünlerin peşinde koştuğumuz günümüzde yepyeni seçenekler karşımıza çıkıyor. İşte bunlardan birisi de yüzde 100 organik meyve suları. Gelin bu farklı lezzete yakından bir göz atalım.

İnsanlar artık bulabildiği ölçüde doğal olan yiyecek ve içecekleri tercih ediyor. Sağlıklı yaşamak için olabildiğince katkısız, hormonsuz gıdalarla beslenmenin önemini artık kimse yadsımıyor. Gelişen teknoloji, her geçen gün biraz daha kirlenen, doğal kaynakları tükenen dünyamızda değeri giderek artan doğal ürünleri günlük yaşantımıza taşımayı başarıyor.

Organik tarım bu anlamda bir adım öne çıkıyor. Doğal, katkısız, hormonsuz, ilaç ve gübre gibi tarım kimyasalları kullanılmayan ürünler her geçen gün sofralarımızda yerini alıyor. Organik tarım, ülkemizde çok yeni bir kavram. Yaygınlaşması biraz zaman alacak olsa da, bunun bilincine varmış olanlar çoktan organik tarım ürünlerini kullanmaya başladılar. Organik meyve ve sebze kullanımı yaygınlaşırken, bir yandan da yeni bir sanayi dalı oluşmaya başladı. Henüz sanayileşme alanında çok büyük adımlar atılmasa da zaman içerisinde büyük bir pazara sahip olacağı kesin. Ülkemizde de örnekleri görülmeye başlanan organik meyve sularının ilgi görmesi, bunun en büyük kanıtlarından biri.

Organik meyve suyu üretimi, tam anlamıyla bir zincir. Bu zincirin her bir halkası, büyük bir emeği taşıyor. Türkiye’nin dört bir yanından üretiminde tarım kimyasalları kullanılmamış, özenle seçilmiş meyvelerin sıkılmasıyla elde edilen meyve suları, yine hiçbir katkı maddesi eklenmeden, doğal lezzet ve faydaları ile birlikte tüketiciye sunuluyor. Üstelik meyveler çekirdekleriyle beraber sıkıldığı için meyvenin içindeki bütün vitaminler direkt olarak insan vücuduna taşınıyor. Pastörize edilmesinden dolayı herhangi bir bakteri de barındırmıyor. Doğal bir ürünü tüketiciye sunabilmek, üretimde belli başlı standartlara uyulmasını gerektiriyor. Organik meyve suyu üretimi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan sertifika alınıyor. Ancak ihracat yapmanız için uluslararası standartlara da uymanız gerekiyor. Avrupa Birliği’ne(AB) ihracat için EU Belgesi, ABD’ye ihracat için de yapılan kontrollerden sonra NOP (National Organic Program) master sertifikası alınıyor. Japonya’ya ihracatınız ise ancak yapılan incelemelerin ardından JAS(Japaneese Organic Standarts) master sertifikası almanızla mümkün. Sertifikalar, meyvenin toplanmasından, ürün dağıtımına kadar bütün halkalar için gerçekleştirilen çok sıkı denetimleri başarıyla geçmeniz halinde veriliyor.

Sağlığa katkıları sayılamayacak kadar çok

Türkiye’de henüz çok az bir pazar payına sahip olan organik meyve suyunun insan sağlığı açısından büyük bir önemi var. Her şeyden önce üretimde kullanılan meyvenin genetik yapısıyla oynanmadığı için o meyveden sağlanan faydanın hepsi ürüne taşınıyor. İşte organik meyve suyunun sağlımıza katkıları:

Çağımızın sık görülen rahatsızlıklarından kalp krizi riskini azaltıyor. Kanı sulandırıyor, kalp damarlarında biriken kolestrolü vücudun dışına atıyor. Kanın pıhtılaşıp, beyne pıhtı atması, dolayısıyla felç riskini azaltıyor. Serbest radikaller dediğimiz havadaki toz veya kimyasal kalıntılarla vücudun aldığı kanser yapan hücreleri bloke ediyor. Çok güçlü antioksidan özelliği bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Düzenli tüketildiği takdirde kanserin başlangıç noktasını yakalayarak, vücuttaki kanser oluşumunu engelliyor. Yaşlanmayı geciktiriyor. Cilde parlaklık veriyor. Gece kramplarını önlüyor. Yaraların çabuk kapanmasını sağlıyor. Gözde katarakt oluşumunu engelliyor. Nar suyu, vücuda yüzde 25 oranında kadınlık hormonu, östrogen sağlıyor. Östrogen’in doğal yollardan alınması ise, menopoz dönemindeki kadınlara dışardan östrogen hormonu takviyesiyle ortaya çıkabilen göğüs kanseri riskini azaltıyor. Sıcak basmaları, kemik erimesi, kansızlık gibi riskleri de ortadan kaldırıyor.

10 yıl önce yola çıktılar

Üretimine 10 yıl önce başlayan Elite Naturel, bu alanda ilk olmanın gururuyla, üretimden ödün vermeden emin adımlarla ilerliyor. Gıda Hattı’na konuşan Elite Naturel Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eşmekaya, insanların çok yeni bir ürün olan organik meyve suyunu tanıma aşamasında olduğunu söyledi. Organik meyve suyu için hammaddenin yeterli olmadığını, kendi hammaddelerini üretme yoluna gittiklerini belirten Eşmekaya, bunun için gerekli yatırımları yaptıklarını söyledi. Eşmekaya, halen Almanya, Amerika, Japonya, İngiltere, Kanada, Güney Kore, Çin, Tayvan, Avustralya, Avusturya, İsveç, İsviçre ve Kıbrıs’a ihracat yaptıklarını kaydetti. Elite Naturel’in bugün için ulaştığı ihracat rakamı ise 2 milyon 400 bin dolar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.