Gıda Hattı

Nakilde hayvan refahı için 7 ilde dinlenme istasyonu kurulacak

19 Haziran 2018, 10:54
Paylaş
Nakilde hayvan refahı için 7 ilde dinlenme istasyonu kurulacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, nakilde hayvan refahı ve resmi veteriner kontrolleri çalışmaları kapsamında, sekiz saati aşan yolculuklar için 7 ilde hayvan kontrol ve dinlendirme istasyonu kurmayı planlıyor.

Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nakilde Hayvan Refahı Veteriner Kontrolleri Toplantısı, 5-8 Haziran 2018 tarihleri arasında yapıldı.

inek-sigir-hayvancilik-gidahattiHayvan nakillerinde eşik sekiz saat

Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği ile hayvan nakilleri, sekiz saate kadar olan kısa ve sekiz saati aşan uzun yolculuklar olarak ikiye ayrılmış bulunuyor.

Süresi sekiz saati aşan uzun yolculuklarda hayvanlar araçtan indirilip dinlendirildikten sonra yolculuğa devam ediliyor. Uzun yolculuklarda nakil planı, çıkış yeri, varış yeri, nakliyat şirketi beyanı ve karşılaşılan olağandışı olaylara ilişkin raporları içeren yolculuk kütüğü tutulması zorunlu.

Yönetmelikte, ayrıca nakil aracı türüne, nakli yapılacak hayvanların yaşına, vücut ağırlığına ve büyüklüğüne göre sağlanması gereken asgari alan büyüklükleri de tanımlanmış durumda.

7 ilden görevliler katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği eşleştirme projeleri kapsamında “Resmi Kontroller, Hayvan Refahı, Zoonozlar ve Hayvansal Yan Ürünlere İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi”ni yürütüyor.

Proje kapsamında nakilde hayvan refahı ve resmi veteriner kontrolleri çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla, hayvan kontrol ve dinlendirme istasyonu kurulması planlanan 7 il Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlerinin katılımıyla, 5-8 Haziran 2018 tarihleri arasında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nde bir toplantı düzenlendi.

Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığında görevli konu uzmanı veteriner hekimler Ali Şimşek, Dr. Visal Kayacık, Adem Taşcı ve Cüneyt Turan’ın katıldığı toplantıda; nakilde hayvan refahı kapsamında kontrol ve dinlendirme istasyonunda yapılması gereken kontroller, hayvanların nakil aracına bindirilmesi ve nakil aracından indirilmesi işlemleri ve yolculuk kütüğünde yer alması gereken hususları içeren rehber çalışması yapıldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.