Gıda Hattı

Nafi Atuf Kansu kimdir? Nafi Atuf Kansu hayatı

28 Ekim 2021, 14:49
Paylaş
Nafi Atuf Kansu kimdir? Nafi Atuf Kansu hayatı
Nafi Atuf Kansu kimdir? Türk olan Nafi Atuf Kansu hayatı boyunca siyaset ve ilim ile ilgilenmiştir. Nafi Atuf Kansu biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Nafi Atuf Kansu kimdir? CHP eski genel sekreteri olan Nafi Atuf Kansu hayatı ve yaşam tarzı ile araştırılıyor. Nafi Atuf Kansu ideolojisi ve tüm çalışmaları hakkında her şey...

Nafi Atuf Kansu biyografi

doğum; 1890, Mekke

ölüm; 1949, Ankara

mesleği; Türk siyasetçi ve eğitimci. TBMM eski üyesi ve aynı zamanda CHP eski genel sekreteridir. Şair Ceyhun Atuf Kansu, mimar Tuğrul Atuf Kansu ve arkeolog Arman Atuf Kansu'nun babası, Prof. Şevket Aziz Kansu'nun ağabeyidir.

Nafi Atuf Kansu hayatı

1890 yılında babası doktor Aziz Emin Paşa'nın vazifesi nedeniyle bulunduğu Mekke'de doğan Kansu; ilk, orta ve lise tahsilini Edirne'de tamamladı. Edirne Mülki İdadisinden 1906 yılında mezun olan Nafi Bey aynı yıl giriş sınavını kazanarak İstanbul'da Mülkiye Mektebi'ne (Siyasal Bilgiler Fakültesi) kaydoldu ve Mülkiye'yi 1910 yılında pekiyi derece ile bitirdikten sonra Edirne'ye Maiyet Memuru olarak tayin olundu. Bu vazife ile birlikte tayin edildiği Edirne Nimet-i Hürriyet Mektebinde (İttihat Terakki Mektebi) müdürlük ve öğretmenlik görevine de devam etti. Fikir adamı olarak eğitim alanında gelişimi ve yenileşmeyi savunmasının yanı sıra bu görüşünü savunan dergiler çıkardı. Eğitim akımları ve düşüncelerine ilk yer veren önemli dergilerden birisi olan Say ve Tetebbü (İş ve Düşünce) adlı dergi Nafi Atuf bey ile Vehbi bey tarafından Edirne'de yayınlanmaya başlanmıştır. 1912 yılında Edirne'nin Bulgar işgalinde ailesini İstanbul'a gönderip Kaleiçinde bulunan Askeri Hastanenin Müdürlüğü'nü, işgal sonrasında ise bir müddet Edirne Erkek Öğretmen Okulu Müdürlüğü'nü de ifa etmiştir.

Nafi Atuf Kansu  kimdir?
Nafi Atuf Kansu

1914 yılında İstanbul'da bir müddet Darüşşafaka'da Müdür Yardımcılığı ve öğretmenlik yapmaya başladıktan sonra aynı yıl Bursa Öğretmen Okulu'na müdür olarak tayin edildi. 1912'de Edirne'de izcilikle ilgili başladığı ve bu alanda ilk sayılabilecek çalışmalarına Bursa'da da Uludağ kamplarına önderlik ederek devam etti. 1915 yılında İstanbul'da, İstanbul Erkek Öğretmen Okulu Müdür yardımcılığı ve Kız Öğretmen Okulu öğretmenliklerini ifa ettikten sonra bir yıl müddetle ikinci kez Bursa'da, Kız Sanayi Darüleytamı'nda Müdür olarak görev alır. Bu tarihlerde Nafi Bey ve eğitimci arkadaşlarıyla birlikte İstanbul'da çıkarttıkları Muallim dergisi de eğitim alanında önemli araştırma ve yazılara kaynak olur. Bu dergide, Nafi Atuf'un eşi ile birlikte bulunduğu Bursa'da, Bursa Öğretmen Okulu Müdürlüğü sırasında yaptığı ve Türkiye'de ilk sayılabilecek öğrenciler kapsamında Büyüme Araştırması yayınlanmıştır. Kansu, 1918 yılından İstanbul'un işgaline kadar İstanbul Kadıköy Erkek Darüleytam (Öksüz Yurdu) müdürlüğünü ifa etti. Türk Kurtuluş Savaşı Hareketi'nin varlığını duydu ve çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu'nun payitahtından Milli Mücadeleye katılmak üzere 1921 yılının ilk günlerinde Ankara'ya geldi.

Ankara'da Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü ile başlayan görevlerine genelde mücadelenin eğitim cephesinde yoğunlaşan Nafi Atuf Kansu, Ankara Atatürk Lisesi ve Kayseri Lisesi Müdürlüğü, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü ve 1924'ten itibaren üstlendiği Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) Müsteşarlığı ile devam etti. 1924 ve 1927 yılları arasında ifa ettiği Maarif Müsteşarlığı, Cumhuriyet tarihinin ilk Eğitim Müsteşarlığı olarak önem arz etmektedir. 1927 seçimleri ile Maarif Vekaleti Müsteşarlığı'ndan siyasete geçen Kansu, TBMM'nin 8. Dönemi dahil olmak üzere aralıksız 22 yıl, 1949 yılında Kırklareli Milletvekili olarak ölümüne kadar devam etmiştir. Sırasıyla 1927-1939 yılları arasında 3., 4. ve 5. Dönemlerde Erzurum, 6. Dönemde Giresun ve 7. ve 8. Dönemlerde ise Kırklareli’nden milletvekili olarak Meclis çalışmalarına katılmıştır. TBMM tarafından Nafi Atuf Kansu'ya 1927 yılında "Mücadele-i Milliyede asari hamaset ve fedakarisinden" dolayı İstiklal Madalyası verildi.

1928 yılında Atatürk tavsiyeleri ve himayelerinde kurulan Türk Maarif Cemiyeti'nin (Türk Eğitim Derneği) bizzat kuruluşunda çalışan Kansu, 1928 den 1935 yılına kadar 2 dönem bu derneğin Başkanlığını da yapmıştır. Nafi Atuf Kansu, 28 Ekim 1949 tarihinde, 59 yaşında iken Ankara'da ölmüştür.

1932 yılında gerçekleşen açılışından itibaren uzun süre idareciliğini yaptığı Halkevleri teşkilatı onun zamanında çok gelişmiş ve büyümüştür. Ankara Halkevi Başkanlığında bulunan Nafi Atuf Kansu, Halkevleri'nin yayın organı Ülkü dergisinde de yöneticilik yaparak birçok sayıya yazılarıyla emeğini katar ve derginin düzenli çıkması ve yaygınlaşması için basımından dağıtımına kadar birçok konuda özveri ile çalışmıştır.

Neşriyatında bizzat görev aldığı Say ve Tetebbü, Muallim gibi mesleki dergilerin yanında Türk Yurdu, Terbiye, Ülkü, Yücel, Hayat gibi dergilerde eğitim, ahlak meseleleri ve kültür politikaları konusunda birçok yazı ve makaleleri bulunmaktadır.

1938'den 1947 yılına kadar Parti Yönetim Kurulu Üyesi ve 1944-1947 yılları arasında CHP Genel Sekreterliği Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde de bulunan Kansu, bir öğretmen olarak ise Türk Eğitimi'ne şu kitapları bırakmıştır.

Nafi Atuf Kansu kimdir?
Nafi Atuf Kansu

Eserleri

Yeni Mektebde-Edmond Demolins'ten (1912)
Vatanım Coğrafyası (1914)
Frobel (1914)
Fenn-i Terbiye Tarihi (1916)
Tolstoy-İptidai Muallimi (1919)
Pedagoji Tarihi (1929)
Türkiye Maarif Tarihi Hakkında Bir Deneme-2 Cilt (1931-32)
Türklerin Terbiyeye Hizmetleri (1932)
İlk Kültür İzleri ve Nakil Vasıtaları (1933)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.