Gıda Hattı

Nadir bulunan bir türü, kahveyi iklim değişiminden koruyabilir!

21 Nisan 2021, 21:39
Paylaş
Nadir bulunan bir türü, kahveyi iklim değişiminden koruyabilir!

İklim krizi tüm dünyadaki sıcaklık ve yağmurlar üzerinde etkili oluyor. Bundan en fazla etkilenen ürünlerden biri de kahve…

Şimdilerde, keşfedilen bir kahve ağacı ile değişen iklime karşı daha dayanıklı üretim yapılmasının önü açılabilir. Yeni araştırma Nature Plants dergisinde yayınlandı.

Stenophylla kahvesi (Coffea stenophylla), Batı Afrika’nın yukarı bölgelerinde bulunan yabani ve diğer türlere göre nadir bir tür. Yaygın şekilde kullanılan kahve bitkileri ile kıyaslandığında, iklimdeki değişimlere daha dirençli olacak özelliklere sahip.

Üstelik, Arabica bitkisinden (C. arabica) üretilen yüksek kalitedeki Arabica kahvesi ile benzer bir tada sahip. Yani, kahve severleri de üzmeyecek bir bitki.

| Kahve içmek için günün en kötü zamanı sabah! Kahve ne zaman içilmeli? |

Şu anda piyasanın %75’ini oluşturan Arabica türü kahve, iklim değişiminden en fazla etkilenen türler arasında yer alıyor. Bitki, büyüyebilmek ve kahve meyvesini üretebilmek için özel koşullara ihtiyaç duyuyor.

Yeni yapılan araştırma ekibi, “Bu tür, yüksek kaliteli kahve için iklim aralığını önemli ölçüde genişletiyor. İklime dayanıklı kahve bitkilerinin gelişimi için önemli bir kaynak teşkil edebiliyor” diyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.