Gıda Hattı

Müzikle destekli bu dijital ilaç Alzheimer'ı tedavi edebilir

12 Haziran 2022, 10:09
Paylaş
Müzikle destekli bu dijital ilaç Alzheimer'ı tedavi edebilir

Lisedeyken en sevdiğiniz şarkılardan birini seçin ve ardından oynata basın. Şarkı başladığında, duyduğunuz tüm sesler kulaklarınızdan geçerek kulak zarınıza çarpar ve beyin sapı tarafından işlenir.

Orada, tüm bir nöron topluluğu temporal lobunuzun bir kısmından geçtiği beyninize yansıtılır. Ses daha sonra zihninizin işitsel korteks adı verilen bir alanında işleme alınır.

Tam burda büyülü bir şey olur. Müzik anında duygularınıza dokunur. Sizi; mutlu, üzgün, sakin veya öfkeli hissettirir. Başka bir deyişle, müzik tüm beyninizi aydınlatır.

Müzik, bütün bir duygu dokusunu harekete geçirebilir. Tek bir şarkının etkileri, her tekrarlanan dinlemede bir ömür boyu hissedilebilir. Aklımızı harap eden en zayıflatıcı hastalıklardan bazılarından muzdarip olduğumuzda bile durum böyle oluyor.

Alzheimer tedavisine yeni bir umut ışığı!

Yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalığında, beyinde müzik işlemeyle ilgili alanlar en son devam eden alanlar. İnsanlar önce sözel hafızayı, sonra görsel hafızayı kaybederler ve gerçekten de en son müzik hafızası gelir.

Araştırmacılar çalışma boyunca, müzik temelli tedavi gören hastaların inanılmaz derecede umut verici ve güçlü sonuçlar aldığını keşfettiler. Tedavinin farklı çeşitleri bulunuyor. Stres ve kaygıyı hafifletmek için hastalar için önceden kaydedilmiş veya canlı müziğin çalındığı müzik müdahalesi bulunuyor.

Hastaları tedavi etmek için müzik müdahale taktiklerini kullanmanın klinik uygulaması olan müzik terapisi de bulunuyor. Araştırmalar, müzik müdahalesinin ve müzik terapisinin demanslı hastalar için inanılmaz derecede faydalı olabileceğini ileri sürüyor.

Bu konu üzerine yoğunlaşan araştırmacılar müziği ilaca dönüştürmeye çalışıyorlar. Toronto merkezli bir araştırma ekibi yetişkinlerde kaygı duygularını azaltmak için makine öğrenimini sinirbilimle birleştirdiğini iddia ettikleri bir platform geliştirdiler.

Araştırma ekibinin düşüncesi müzik müdahalelerinin psikiyatrik semptomları hafifletebilir ve neşeyi ateşleyebileceği yönünde. Bu yeni buluş tıp dünyasının da ilgisini çekmiş durumda!

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.