Gıda Hattı

Muz Üreticileri, Taşıma Suyla Bahçe Suluyor (Dünya)

28 Temmuz 2007, 01:53
Paylaş

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, dik yamaçlarda kurulu muz bahçeleri, sondaj kuyularındaki zemin suyunun çekilmesi üzerine tankerlerle taşınan suyla sulanıyor. Gazipaşa İlçe Tarım Müdürü Hasan Aslan, Türkiye'deki muz üretiminin yüzde 60'a yakın bölümünü üreten Gazipaşa'da, muz bahçelerinin Akdeniz'e bakan güney yamaçlarda, mikro klima özelliği taşıyan dik yamaçlarda kurulduğunu bildirdi. Teraslanarak hazırlanan bahçelerde derinliği 80 ile 140 metre arasındaki sondaj kuyuları bulunduğuna dikkati çeken Aslan, kuraklık nedeniyle zemin suyunun çekildiğini ve kuyulardan su elde edilemediğini ifade etti.

Gazipaşa'da bin dönümü kapalı olmak üzere 11 bin dekar arazide yılda yaklaşık 40 bin ton muz üretildiğini anlatan Hasan Aslan, Zeytinada, Muzkent ve Güney köylerinde su sıkıntısı başladığını belirtti. Aslan, sondajlardan çekilen suyun elektrik maliyetinden yakınan üreticinin şimdi de tankerlerle su taşıyarak, daha fazla bir maliyetle karşı karşıya kaldıklarına işaret etti.

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Hasan Çelik ise ilçede Türkiye'nin en kaliteli ve doğal muzunun yetiştirildiğini, ancak ön önemli sorunun sulama suyu olduğunu belirtti. Yüzey sularının çekilmesiyle üreticinin tankerlerle su taşıyarak, bahçelerini suladıklarına değinen Çelik, şunları söyledi: "Bu yıl önceki yıllardan daha fazla kuraklık yaşandı. Önümüzdeki günlerde muz üreticisini daha da sıkıntılı günler bekliyor. D-400 Karayolu'nu takip ederek sulama suyu borusu döşenerek, bahçelerimize su ulaştırılmasını istiyoruz. Zeytinada göletinin yapımına da bir an önce başlanmalıdır. Ardından da Gökçeler Barajı'nın 2008 yılı yatırım planına alınmasını bekliyoruz. " Zeytinada köyü muz üreticilerinden Hüseyin Özdemir, bir dönüm muz bahçesini sulamak için 4 tanker suya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Yağmurlar başlayıncaya kadar tankerlerle su taşımaya devam etmek zorundayım. Bir dönüm muz bahçesini sulamak için sezon boyunca 2 bin YTL masraf edeceğim. Dönüm başına bin YTL de gübre ve zirai ilaç için harcıyorum" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.