AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Mutluluk için gereken 11 alışkanlık!

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

30 Nisan 2019, 22:33

Mutluluk tanımı, herkese göre değişir. Kimi için para kimi için sağlık kimi için başarı, mutluluğun merkezindedir. Mutluluğun merkezinde iç huzurun olması gerektiğini söyleyen, kişisel girişim uzmanı Pete Zafra mutluluğun sırlarını açıkladı.

 “Başarılı insanları okumayı seviyorum, sadece finansal başarıdan bahsetmiyorum. İç ve dış dünyasında başarılı olan insanlardan bahsediyorum. İç huzuru, dış neşesi ve doyum ile yaşayan insanlar. Bu insanları takip ettim ve ipuçları bıraktıklarını fark ettim. Bu kitabımda, gözlemleyerek öğrendiğim, iç ve dış başarıya giden 11 alışkanlığı ele alacağım.” Pete Zafra

Mutluluk için Gereken 11 Alışkanlık  | Hümeyra Kabaca 

Mutluluk için Gereken 11 Alışkanlık

1. Düşünce yapınızı şekillendirin

Yaşam kalitemiz, düşüncelerimizin kalitesi ile belirlenir. Hayatı nasıl gördüğümüz ve hissettiğimiz nihayetinde onu nasıl yaşadığımız ve deneyimlediğimiz şeklini alacaktır. Hayatı, acı içinde sürekli bir savaş olarak görürsek, o zaman hissedeceğiniz şey de tam olarak bu olur. Hayatı harika şeylerle dolu bir hediye olarak görüyorsanız, o zaman ne kadar küçük olursa olsun hemen hemen her şeyi takdir eden bir hayat yaşarsınız.

Hayatta bir sonraki seviyeye ulaşmak istiyorsanız, o zaman öncelikle zihniyetiniz üzerinde çalışmalısınız. Başımıza gelecek sorunlara nasıl tepki vereceğimizi ve onları nasıl alt edeceğimizi belirleyen zihniyetimizdir. Bir şeyde başarılı olmak, % 20 sağlam çalışma ve % 80 sağlam zihniyet gerektirir.

Beyninizin, tıpkı mideniz gibi olduğunu bilin. Sürekli olarak kaliteli bilgilerle beslemeniz gerekir; büyümenizi ve yeni zirvelere ulaşmanızı sağlayan bilgilerle. Onu besleyin, güçlendirin ve aklınızı kullanarak hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirin.

2. Minnettar olun

Hiç mutlu ama minnettar olmayan bir insan gördünüz mü? Asla! Filipinler'de kelimenin tam anlamıyla hiçbir şeyi olmayan insanlar var ve mutlular! Sahip oldukları her şey için minnettarlar. Diğer insanları, kıtlıkları ve yoksullukları için şikayet etmiyor veya suçlamıyorlar. Bugünlerde zengin ve süper zenginlerin göz açıp kapayıncaya kadar her şeyi yok saydığınızı görebilirsiniz. Bu sadece zengin insanlar için değil, yaşayan herkes için de geçerli olabilir.

İnsanın şükretmesi için, özel bir dini günü beklemesi gerekmiyor. Yanında olan insanlar, yediğin yemek, yaşadığın ev, bu yazıyı okuyabildiğin göz ve en önemlisi atan kalbin için her zaman şükret. Hayatın kendisi için şükret!

3. Vücudunuza iyi bakın

Vücudumuz, işleri halletmemize yarayan makinelerimizdir. Vücudumuza bakmazsak, aslında sadece hayatımıza değil, başkalarının hayatlarına da zarar vermiş oluruz.

Örneğin, eğer bir baba ya da eş iseniz, hastalanmaya devam ettiğiniz sürece ailenize bakamazsınız. Eğer bir anne iseniz hastalanmaya devam ettiğiniz sürece çocuğunuza iyi hizmet edemezsiniz. Eğer bekar iseniz kendinize hem ekonomik hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyi bakamazsınız.

Vücudunuza önem verin. Bu, sizin en değerli varlığınız. Vücudunuzun ihtiyacı olan, doğru miktarlarda uykunuzu alın. Yürüyüşe çıkın. Spor salonuna gidin ve egzersiz yapın. Biraz ter atın, daha fazla su için ve dengeli yemekler yemeye başlayın.

4. Saygı gösterin

Saygı, çok yol alır. İş, aile, arkadaşlar ve diğer özel ilişkileriniz için önemlidir. Saygı, yeni zirvelere ulaşmanıza izin verecektir. İlişkilerimizde, bu şekilde büyüyor ve ilerliyoruz. İlişki kurmak bugünlerde en önemli konulardan biri halini aldı. Sosyal medya tam olarak bununla ilgilidir. Diğer insanlara saygı duyduğunuzda, bilinçsiz bir şekilde onlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda bir mesaj verirsiniz.

Ne kadar genç veya yaşlı olursa olsun, insanlar saygıyı hak ediyor. Hepimizin duyguları, hayalleri, hedefleri ve belirli idealleri var; inançları veya görüşleri sizinkiyle uyuşmasa bile buna saygı duymamız gerekir. Birinin görüşü veya inancı sizi çok rahatsız ediyor ve hayatınıza hiçbir şey kattığını düşünmüyor iseniz yapabileceğiniz tek şey; o kişiyle daha az vakit geçirmek olacaktır.

5. Dedikoduya katılmayın

Dedikoducu, yıkıcı ve olumsuz bir alışkanlıktır. Başka birisinin imajını yok etmekten ve parçalamaktan başka bir işe yaramaz.  Ayrıca genellikle söylediğiniz veya duyduğunuz şeyler, gerçeklerin yakınından bile geçmez. Önceki alışkanlığa bağlanır; saygı. Dedikodu yapmak için avlanmaktan daha iyisini yapabilirsin. Zamanla oturttukça aslında hiç ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

6. Hedeflerinizi kendinize hatırlatın

Hepimizin hayalleri ve hedefleri vardır. Ancak bazen, yeterince net ve açık olmazlar. Bir yere yazın ve son derece net olduğundan emin olun. Amacınıza ulaşmak için ne zaman, nerede, nasıl ve niçin gideceğinizi belirleyin. Her gün kalktığınızda ve yatmadan önce bunu okuyun. Kolayca görebileceğiniz bir yere koyun.

Hayalinizdeki ev, araba, aile vb. ulaşmak istediğiniz her ne ise, bir dizi resimden oluşan vizyon tahtası oluşturun ve hedef listenizin hemen yanına yerleştirin. Hedeflerinizi bilinçaltından geçirin; eylemleriniz, hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayacaktır. Bir bakmışsınız; hedeflerinize daha önce ulaşmışsınız gibi davranıyor, düşünüyor ve konuşuyorsunuz.

7. Daha fazla kitap okuyun

Hayat, hiç bitmeyen bir öğretim yeridir. Öğrenmeyi bıraktığımız gün, büyümeyi bıraktığımız gündür. Sınıf senaryosunun içinde olmamamız, öğrenmeyi bitirdiğimiz anlamına gelmez. Kendinize çok yatırım yapın. SİZ, en büyük varlığınızsınız. Yaşadığınız sorunların varlığınıza zarar vermesine izin vermeyin. Karşılaştığınız sorun ne olursa olsun, başka birinin sizden önce buna benzer bir durumu yaşamış olduğunu düşünün.

Beyninizi eğitin. Kaslarımız, vücudumuzda çalışması gereken tek parça değiller; beynimizin de ihtiyacı var. Ne kadar çok kitap okursanız, ufkunuzu o kadar genişletirsiniz. Her ay 1-2 kitap okumayı hedefleyin.

8. Alçak gönüllü olun

Egolarımız, kontrol altında değilse yıkıcı olabilir. Kibir ruhumuzu sarabilir ve insanların kendilerini kötü hissetmelerine neden olabiliriz. Mütevazi olmak sadece ilişkilerimizi beslemekle kalmayacak, aynı zamanda başarının süresini uzatacaktır. Herhangi bir ego veya gurur belirtisi varsa azaltın ve alçakgönüllü olun.

Kim olursanız olun, her zaman cevabını bilmeyeceğiniz şeyler olduğunun farkına varın ve bunu kabul edecek kadar mütevazi olun. Bir şeyde ne kadar iyi olursanız olun, her zaman oralarda bir yerde daha iyisi vardır. Bu düşüncenin sizi üzmesine izin vermeyin. Sadece daha çok çalışmanız için ilham vermesini sağlayın.

9. Faydalı olun

Nasıl faydalı olunacağını bilen insanlar her zaman sevilir, desteklenir, saygı görür ve daima mutlu bireyler olurlar. Mutluluk, gerçekten paylaşıldığı zaman artan bir histir. Bencil insanlar, arka planda hüzünlü bir hayat yaşarlar. Faydalı olmak tatmin, neşe ve mutluluk duygusunu oluşturur.

Birilerinin hayatını değiştirmek, başka hiçbir şeye benzemez. Ne kadar küçük bir nezaket eylemi olursa olsun, başkasının hayatında büyük bir fark yaratabilir. Faydalı olmak için yaşayan ve sizden daha fazla bir şeye ihtiyacı olan insanlara, nasıl yardım edeceğinizi bilen bir kişi olun.

10. Geçmişi reddetmeyi bırakın

Hepimiz farklı düşünen insanlardan fikir alırız. Sizin fikirleriniz dahil olmak üzere alınan fikirler, bazen sevilir bazen sevilmez. Reddetme, hayatın bir parçasıdır ve farkına varmanız gereken şey, insanların fikirlerinizi reddetmesi, sizi reddettikleri anlamına gelmez. Reddetmeyi, kendinizi üzmek yerine daha fazla çalışmak için ilham kaynağı olarak kullanın. İlerlemeye devam edin ve geçmişi olması gerektiği gibi bırakın.

Adı üzerinde, GEÇMİŞ. Ne olursa olsun ilerlemeyi alışkanlık haline getirin. Amacımız, bir önceki halinizden daha iyi bir versiyon oluşturmak. Asla kişisel reddetme yaşamayın.

11. Çevrenizi düzenleyin

Mükemmel insan avcısı olun ve onlara bakarak hayatınızı modelleyin. Saygı duyduğunuz ve hayran olduğunuz insanları inceleyin; alışkanlıklarını, zihniyetlerini ve iş ahlaklarını gözlem altında tutun. Bu çok başarılı bir iş adamı da olabilir, ailenizden biri de.

Yeterince uzun süre etrafını kuşatın ve nihayetinde onun gibi düşünmeye, hareket etmeye ve uygulamaya başladığınızı fark edeceksiniz. Unutmayın siz, etrafınızdaki birkaç kişinin ortalamasısınız.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.