Gıda Hattı

Mutfak eşyası ile Türkiye'nin yemek kültürünü dünyaya birlikte pazarlayacağız

25 Aralık 2006, 17:05
Paylaş

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Oğuz Satıcı,ihracatçılar olarak "mutfak" konusunda da özel bir çalışma yapmayı planladıklarını belirterek, "Biz dünyaya mutfak ürünlerimizi satarken, mutfak kültürümüzü de satmalıyız. Bu sebeple bir aşçı takımı oluşturarak dünyada Türk mutfağını ait olduğu yere taşımayı planlıyoruz" dedi.

Mutfak eşyası ile Türkiye'nin yemek kültürünü dünyaya birlikte pazarlayacaklarını ifade eden Satıcı, "Türkiye sahip olduğu kültür açısından farklı damak tatlarının olduğu bir ülke. Bu sebeple mutfak eşyası satanların Türk mutfak kültürünü de satması gerekir" diye konuştu.

 

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen "ABD Ev ve Mutfak Eşyalarına Giriş Stratejileri Eğitim Semineri", konusunda uzman ABD'de yerleşik danışmanlık şirketlerinden yetkililerin, tasarımcı ve ABD merkezli zincir mağazaların Türkiye satın almacılarının katılımı ile gerçekleşti.

TİM Başkanı Satıcı, burada yaptığı konuşmada, bugüne kadar dış ticarette elde edilen tüm başarıların üreticilerin, ihracatçıların ve alıcıların çabası ile gerçekleştiğini belirterek, Türkiye'nin kendisini dünyaya ülke olarak yeterince tanıtamadığını belirtti. İhracatçılar olarak "mutfak" konusunda da özel bir çalışma yapmayı planladıklarını dile getiren Satıcı, "Biz dünyaya mutfak ürünlerimizi satarken, mutfak kültürümüzü de satmalıyız. Bu sebeple bir aşçı takımı oluşturarak dünyada Türk mutfağını ait olduğu yere taşımayı planlıyoruz. Mutfak eşyası ile Türkiye'nin yemek kültürünü birleştirip dünyaya beraber pazarlayacağız. Dünyada Fransa, İtalya gibi bilinen mutfak markaları olmanın sırrı iyi bir tanıtımdan geçiyor. Türkiye sahip olduğu kültür açısından farklı damak tatlarının olduğu bir ülke. Bu sebeple mutfak eşyası satanların Türk mutfak kültürünü de satması gerekir" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.