Gıda Hattı

Müşteri deneyimlerini en iyi yönetenler ödüllerini aldı

23 Mart 2017, 16:19
Paylaş
Müşteri deneyimlerini en iyi yönetenler ödüllerini aldı

Türkiye’nin ilk ve tek müşteri memnuniyetini ölçen yarışması A.C.E Awards’da 17 farklı sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten ulusal ve uluslararası markalar ödüllendirildi. Zincir marketlerde ilk üç sırayı Migros, CarrefourSa ve Kipa aldı.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk ve tek müşteri memnuniyetini ölçen yarışması A.C.E (Achievement in Customer Excellence) Awards’da, sikayetvar.com’un 400 binden fazla şikayetçi müşteriye yönelik gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, 2016 yılında kendi sektörlerinde uyguladıkları başarılı stratejilerle müşteri deneyimini en başarılı yöneten firmalar belirlendi.

ace-awards-2017-gidahattiŞikayet yönetimi ölçümleniyor

A.C.E Awards'ta, markaların gerçekleştirdiği şikayet yönetimi temel alınıyor. sikayetvar.com, şikayetçi müşterilere yönelik yılda 400 bin anket gerçekleştiriyor ve bu anketler “Müşteri Deneyimi Endeksi”ni oluşturuyor. Markalar, söz konusu endeks baz alınarak, 200 puan üzerinden ölçümleniyor. İlk 100 puanda İrtibat Hızı (yüzde 10), Şikayet Süreci (yüzde 25), Çözüm Hızı (yüzde 15), Sonuçtan Memnuniyet (yüzde 10) ve Teşekkür Oranı (yüzde 40) olmak üzere şikayet yönetimi ölçümleniyor. İkinci parametrede ise şikayeti yönettikten sonra müşteri algısının ne kadar değiştiği ölçümleniyor. Burada Memnuniyet (yüzde 30), Bağlılık (yüzde 40) ve Tavsiye Etme (yüzde 30) kriterleri değerlendirmeye alınıyor.

ace-awards-gidahatti17 sektörden 51 marka

sikayetvar.com’da yer alan gerçek şikayetleri baz alan A.C.E Awards’ın, İstanbul Point Otel'de 20 Mart’ta gerçekleştirilen töreninde, 17 sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten ulusal ve uluslararası 51 markanın ödülleri, markaların üst düzey yöneticilerine verildi.

A.C.E  Awards sonuçlarına göre 2016 yılı içerisinde kendi sektörlerinde uyguladıkları başarılı stratejilerle müşteri deneyimini en başarılı şekilde yöneten firmalardan ilk üçü, kategorilere göre şöyle:

ace-awards-toren-gidahattiAkaryakıt: Opet, Shell, BP

Beyaz Eşya: Vestel, Beko, Arçelik

Bankacılık: TEB, HSBC, ING Bank

Departman Mağazacılık: Boyner, Tchibo, Mudo

Giyim: Koton, LCW, DeFacto

Dijital Platform: Kablo TV, Digiturk, Turkcell TV+

Elementer Sigorta: Aksigorta, Zurich Sigorta, Axa Sigorta

Hayat Emeklilik: Garanti Emeklilik, Metlife Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik

Isı Sistemleri: Baymak, E.C.A, Vaillant

İletişim Sektörü: Turkcell, Türk Telekom, Vodafone

Kargo: UPS, PTT, Sürat Kargo

İnternet Servis Sağlayıcılar: Kablonet, TurkNet, Turkcell Superonline

Katılım Bankacılığı: Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk

Online Ticaret: 1V1Y.COM, Morhipo.com, Ciceksepeti.com

Otomotiv: Renault, Nissan, Dacia

Otomovit Üst Segment: BMW, Audi, Mercedes

Ulusal Zincir Market: Migros, CarrefourSa, Kipa

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.