Gıda Hattı

Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması geldi! En az 4000 TL

13 Kasım 2021, 22:06
Paylaş
Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması geldi! En az 4000 TL
Asgari ücretle ilgili görüşmelere ramak kala siyasi parti liderlerinden rakam önerileri geliyor. Son olarak Büyük Birlik Partisi Başkanı Destici'den açıklama geldi.

Asgari ücretin en az 4000 TL olması gerekiyor dedi. Asgari ücretlilerimizin geliri alım gücü enflasyon karşısında erimemeli şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye'nin en önemli gündem maddesi haline gelen asgari ücret zammı konusu ile ilgili olarak siyasi partilerden rakam önerileri gelmeye başladı. Konu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Mustafa Destici en az 4000 TL asgari ücret olması gerekiyor dedi

Enflasyona değindi

Mustafa Destici konu ile ilgili olarak açıklama yaparken asgari ücret %40 üzerinde arttırılmalı en az 4000 TL olmalı. Asgari ücretin 2022 yılından bu yana 6 ayda bir tespit edilerek asgari ücretilimizin geliri, alım gücü enflasyon karşısında erimemelidir şeklinde açıklamada bulundu.

Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması geldi! En az 4000 TL
Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması geldi! En az 4000 TL

Yüzde 25 ile 30 arasında zam yapılması öngörülüyor

Geçtiğimiz yıllarda enflasyona göre asgari ücret belirlemesi yapılıyordu. Bu yıl da aynı hesaplamanın yapılması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 19,31 bu rakam dikkate alındığında enflasyonun 67 puan üzerinde olacağı düşünülüyordu. Asgari ücret artışının yüzde 25 civarında olacağını gösteriyor. Artış oranı %50  ile 30 arasında düşünülüyor.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret yüzde 25'lik yapılacak zamla brüt 4.471 TL, net asgari ücret 3.532 TL olacak. %30’luk zamma göre ise brüt asgari ücret 4.650 lira, brüt asgari ücret 3.673 lira olacak. Burada küçük artış ve inişlerle incelendiğinde net asgari ücretin 3.500 TL ile 3750 TL arasında olması tahmin ediliyor.

Asgari ücrette son durum

İş sözleşmesi ile çalışan ve kanun kapsamında olsun olmasın her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumunu düzenlemesi hedefi ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı asgari ücret tespit komisyonu aracılığıyla tüm işkollarına kapsayacak şekilde asgari ücret belirlemesi yapılır. İlk toplantıya 5 işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dahil olacak. Komisyonda işveren tarafını işveren sendikaları konfederasyonu, işçi tarafını ise Türkiye işçi sendikaları konfederasyonu temsil edecek.

Görüşmede ilk toplantı bakanlıkta yapılırken işçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılacak 2 toplantı sonrasında 4. ve son toplantı yine bakanlığın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.