Gıda Hattı

Mürsel Bakü kimdir? Mürsel Bakü hayatı

22 Eylül 2021, 12:01
Paylaş
Mürsel Bakü kimdir? Mürsel Bakü hayatı
Mürsel Bakü biyografi hakkında ölüm yıldönümü olan bugün araştırılma yapılıyor. Tarihin en önemli askerlerinden olan Mürsel Bakü hayatı ve zaferleri hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz.

1881 yılında Erzurumda dünyaya gelen Mürsel Bakü vatanına ve milletine hizmet veren en önemli askerlerden biri olmuştur. Peki Mürsel Bakü kimdir ve ne zaman ve neden yaşamını yitirmiştir?

Mürsel Bakü biyografi

adı; Mürsel Bakû
doğum; 1881
doğum yeri; Erzurum, Osmanlı İmparatorluğu
ölüm; 2 Şubat 1945 (64 yaşında), İstanbul, Türkiye
bağlılığı; Osmanlı (1901-1919)
Türkiye (1921-1938)
hizmet yılları; 1901-1938
mesleği; Rütbesi Tümgeneral

Mürsel Bakü

Mürsel Bakü hayatı

1904 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi ve mümtaz yüzbaşı oldu. I. Dünya Savaşı sonundaki dönemde Batum'da 5. Kafkas Piyade Tümeni komutanlığı yaptı. Eylül 1918'de Nuri Paşa'nın komutasındaki Kafkas İslam Ordusu ile Bakü Muharebesi'ne katılarak Bakü'nün Ermeni Taşnak'larından ve Bolşevik'lerden kurtulmasını ve 28 Mayıs 1918'de kurulmuş olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükûmetinin Gence'den Bakü'ye taşınmasını sağladı.

Tutuklanma dönemi

Birinci Dünya Savaşı'nın bitiminde İngilizler tarafından tutuklandı ve Malta sürgünleri arasında yer aldı. Serbest bırakılmasından sonra 3 Kasım 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Büyük Taarruz'da 1. Süvari Tümeni'ne komuta etti. 31 Ağustos 1922 tarihinde Mirliva rütbesine terfi etti ve Paşa oldu. İzmir'e giren ilk Türk generali olarak Türk bayrağını Hükûmet Konağına çeken Yüzbaşı Şerafettin'e komutanlık etti. 7. Kolordu Komutanlığına bir süre vekalet etti. Bu sürede Şeyh Said İsyanı'nın bastırılmasında görev aldı. 23 Ağustos 1938 tarihinde askerlikten emekli oldu. TBMM VII. Dönem Kocaeli milletvekilliği yaptı. 1945 yılında İstanbul'da öldü.

Balkan Savaşları

  • I. Dünya Savaşı
  • Kurtuluş Savaşı
Mürsel Bakü kurtuluş

Ödül(leri)

  • Mecidiye Nişanı Harp Madalyası Liyakat Madalyası İmtiyaz Madalyası Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası
  • Sonraki işi TBMM Kocaeli Milletvekili

Görevleri

I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nda önemli görevler üstlenmiş, Bakü ve İzmir şehirlerini düşman işgalinden kurtarmış, sonrasında bir dönem milletvekilliği yapmış Kafkasya asıllı Türk askeri. 9 Eylül 1922 sabahı, 1. Süvari Tümeni'nin komutanı olarak İzmir'e ilk giren Türk paşasıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.