Gıda Hattı

Murat Ülker’den “fahiş fiyat” tartışmasına çarpıcı değerlendirme!

24 Eylül 2021, 08:37
Paylaş
Murat Ülker’den “fahiş fiyat” tartışmasına çarpıcı değerlendirme!

“Cebimizde paramız var, fırsat çıkarsa yeni satın alma yaparız” diyen Murat Ülker, zincir marketler ve fahiş fiyatlar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülker, “Türkçe konuşalım. Fiyat artışları var. Ne oranda zam yapmış, sorunca cevabı çıkıyor zaten. Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herkes akıllı, bakkala gittiği zaman kim, kaç para biliyor. Ve herhangi bir fahiş fiyat varsa asla satılmıyor, öyle bir şey yok. Millet aptal mı? Bu memleketin bir planlamacısı yok mu? Bizim sektörü regüle eden bakanlıklar var, biz hepsine bağlıyız” ifadelerini kullandı.

Yıldız Holding şirketlerinden pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Ülker CEO’su Mete Buyurgan, gazetecilerle sohbet toplantısında önemli açıklamalarda bulundular.

Ülker, 300 markayla 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyor

Ülker'in 77. yılında olduğunu belirten Buyurgan, yaklaşık 300 markayla toplam 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını, 5’i Türkiye’de, 2 tanesi Suudi Arabistan’da, 1 tanesi Mısır’da, 1 tanesi de Kazakistan’da olmak üzere toplam 9 fabrikaları, 10 bine yakın çalışanları olduğunu, sahip oldukları yıllık 1,5 milyon tonluk kapasitenin dünyada atıştırmalık alanında önemli bir kapasite olduğunu söyledi. Üretimlerinin yüzde 80'inin Türkiye'de yüzde 20'sinin de yurtdışındaki tesislerinde yapıldığını belirten Ülker CEO’su, şu bilgileri verdi:

“Net satışlarımızın yüzde 61’i Türkiye’den, yüzde 39’u yurt dışı ve ihracat operasyonlarımızdan; toplam karımızın yüzde 51’i Türkiye’den, yüzde 49’u ihracat ve yurt dışı operasyonlarımızdan geliyor. Buradan da yurt dışı operasyonlarımızın; daha karlı, başarılı ve önemli bir seviyede ilerleyen bir operasyon olduğunu anlayabiliriz. Dolayısıyla Türkiye’deki ve yurt dışındaki operasyonlarımızın karlılığını neredeyse eşit diyebiliriz.

Halka açık bir şirketiz, rakamlarımızı SPK ve yatırımcılarımızla şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. 2021 yılını da 11 milyar TL’lik bir ciro ile kapatmayı planlıyoruz. Son 5 yılda özellikle istikrarlı büyümemiz devam ediyor. Sektörümüzün en önemli ihracat yapan firmalarından bir tanesiyiz. Yurt dışı operasyonlarımızın büyüme hızı, Türkiye’deki operasyonlarımızın büyüme hızından daha büyük ama Türkiye’de de istikrarlı bir büyümeyi son 5 yılda pazar payımızı arttırarak devam ettiriyoruz.”

"Atıştırmalıkta lideriz"

Buyurgan, Türkiye’de atıştırmalık kategorisinde yüzde 37 pazar payıyla lider konumda olduklarını belirterek, "Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğimiz güçlü bir şekilde devam ediyor. Özellikle çikolatada çok güçlü bir pazar lideriyiz. Bisküvide lideriz, kek kategorisinde Türkiye’de pazar ikincisiyiz. Mısır’da bisküvi kategorisinde pazar liderliğimiz devam ediyor. Suudi Arabistan’da çok önemli bir pazar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük pazarı Suudi Arabistan dolayısıyla o pazarda da bisküvi kategorisinde pazar liderliğimizi devam ettiriyoruz ve pazar lideri haline geldik. Kazakistan’da da çikolata kategorisinde üçüncü sıraya gelmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

İnovasyon ve Ar-Ge önemli

77 yıllık bir çok önemli bir know howları, çok önemli bir pratikleri ve kendilerine has üretim metodolojileri olduğunu vurgulayan Buyurgan, "Bisküvide yine bize has birçok ürünü pazara sunuyoruz. Kendimize has geliştirdiğimiz sistemlerle yıllara sari, ürünlerimizin bir çoğu da taklidi de zor olan gerçekten artık ikonikleşmiş markalar ve ürünler haline gelmiş durumda. Ar-Ge alanında yatırımlarımızı daha çok odaklandırdık. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı 3 adet Ar-Ge merkezimiz var. Fabrikalarımızda 2015-2021 arasında toplam 377 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Daha çok inovasyon odaklı ve kapasite odaklıydı. Her yıl yeni ürünlerimizin ciro içindeki payı da artıyor. Bu bizim için çok önemli. Global benchmarklara baktığımız zaman, bildiğiniz gibi çok büyük global rakiplerimiz var, o rakiplere göre baktığımız zaman da oldukça iyi bir yerdeyiz. Örneğin; bu sene 2021 yılının ilk 6 ayında Türkiye’de çıkarılan yeni ürünlerimizin yurt içi toplam portföyümüz içindeki payı yüzde 15,4’e kadar çıkmış durumda" dedi.

"Büyümenin önemli dinamiklerinden bir tanesi şirket satın almaları"

Son 4-5 seneki büyümelerinin en önemli dinamiklerinden birisinin şirket satın almaları olduğunun altını çizen Ülker CEO’su Mete Buyurgan, şöyle devam etti:

“Şirket satın almaları bize gerçekten hızlı bir ivme kazandırdı. Büyüyen bir trendimiz vardı ama bu şirket satın almalarıyla uluslararası pazarda da, bölgesel pazarda da önemli bir yere doğru geçtik. İhracatta da ivmemiz hızlı bir şekilde devam ediyor. İhracat rakamımız Ülker Bisküvi olarak yaklaşık 260 milyon dolar civarında. Atıştırmalık alanında birçok global rakibimiz var. Global arenada bunlarla mücadele etmek, rekabet etmek için de pazar payı almanız ve istediklerinizi daha iyi yapabilmek için bu arenada daha güçlü olmanız lazım. pladis çatısı altında atıştırmalık işlerimizi topladık. pladis altında da bize büyük fırsatlar ve imkanlar çıktı.

“Covid-19 belirsizliğinde kredi yenilemesi yaptık”

Covid’in neredeyse 1.5 yılını bitirdik artık. Geçen sene Mart’ta ilk görülmeye başladığında aslında ne aşı vardı ortada, bir belirsizlik vardı. Biz 2020’nin Nisan ayında büyük bir kredi anlaşması yaptık. 455 milyon dolarlık bir kredi yenilemesi yaptık. O dönem için oldukça zor bir işti. Çünkü dediğim gibi global finans çevrelerinde de bir belirsizlik, Covid’in getireceği etkinlerin ne olacağı, bilinmeyenlerin çok olduğu bir dönemdi. Ekim ayında da Ülker olarak biz ilk eurobond girişimimizde bulunduk. Aslında 450 milyon dolarlık bir taleple çıkmıştık, bu hem bir kredimizin yenilenmesi hem de yatırımlarımızın finansmanı içindi. Fakat hem global finans çevrelerinin bizim şirketimize teveccühü, hem bence finans çevrelerinin ülkemize teveccühü toplam 1,8 milyar dolarlık büyük bir taleple karşılaştık. Biz bunu o zaman artırdık ve 650 milyon dolarlık eurobond anlaşmasıyla bunu çerçeveledik ve anlaşmayı tamamladık. Yani 2020 yılında yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir kredi finansmanını da Ülker olarak çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Bu da zor bir dönemde, global anlamda Covid’in etkisinden dolayı bilinmeyenlerin çok olduğu bir dönemde gerçekten güzel ve başarılı bir iş oldu.”

"Faaliyet alanımızdaki 4 milyar insanın hepsine ürünlerimizi yedireceğiz"

pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, pladis'in 21 ülkede operasyonlarının olduğunu 11 ülkede 25 fabrikayla üretimlerinin bulunduğunu ve bu bölgelerde toplam 4 milyar insanın yaşadığı belirterek, "Şimdi hepsi bizim ürünlerimizi yemiyor ama yedireceğiz inşallah. Bisküvide şu anda dünyada 2'nci, çikolatada 7'nci sıradayız. Demek ki öncelikle çikolatada büyümemiz lazım. Sağ olsun işte Godiva da böyle çift haneli büyümelerle yardımcı oluyor ama bu arayı kapatmak için daha epey yolumuz var. 7'den 3'e gelmek için iki mislinden fazla büyümek lazım" dedi.

Ülker, "Ana işimizle ilgili olmayan şirketlerimizi satıyoruz. Yıldız, son 3-4 yılda farklı ülkelerde 22 tane fabrika satmış. Geriye 58 tane kalmış. Alanlardan çok şükür hiç kimse gelip de 'yumurta aldım, sarısı çıkmadı' demedi. Bunlar işte iyi bir intiba oluyor. Yani böylelikle başkaları da 'Türkiye'ye yatırım yapayım' der." ifadelerini kullandı.

"Cebimizde paramız var, fırsat çıkarsa alırız"

Yeni satın almalarla ilgili olarak da Murat Ülker, "Cebimizde bir para var, bütçemiz var ama bu fırsat meselesidir. Godiva'da da bana bunu çok sormuştunuz hatırlarsanız, 'niye aldın' diye. Satılıyordu ondan aldık. Godiva'yı alalı kaç yıl oldu? Ondan sonra başka bir çikolata markası falan da satılmadı. Kimse kimseye bir şey satmadı. Demek ki almasaydık bir daha da bir şey alamayacaktık" dedi.

"Enflasyonun üzerinde büyümeliyiz"

Büyümelerinin enflasyonun üzerinde olması gerektiğini belirten Ülker, aksi durumda yerlerinde sayacaklarını belirterek, "Şimdi bütçe zamanı. Bütçelerimizi yapıyoruz, önümüzdeki yıl biz daha iyi olacağını düşünüyoruz. Valla biz büyümelerle ilgili değiliz, kendimiz ne kadar büyüyoruz ona bakıyoruz. Şöyle ki bizim enflasyondan daha fazla büyümemiz lazım, bunu başarırsak başarılıyız. Enflasyon kadar büyümüşsek yerimizde sayıyoruz demektir. Onun için bizim büyüme rakamlarımız çift haneli olmak zorunda. TL bazında çift haneli büyümemiz lazım" ifadelerini kullandı.

"Borçlarımızın ödemesi eksiksiz ve takviminden önce yapıldı"

Murat Ülker, "Son 5 yılda Türkiye'deki yatırımlarımızın toplamı 3,9 milyar TL oldu. Öte yandan, 2018'den bu yana tüm alacaklı bankalara toplam 4,3 milyar dolar ödeme yaparak yükümlülüklerimizi eksiksiz ve ödeme takviminden önce yerine getirdik. Bu arada pladis'in ayrı bir mali kimlik olduğunu unutmamak lazım. Yıldız Holding sendikasyonunda değil" dedi.

"Borsada oyuncu değilim"

Şirketlerinin borsadaki performansına ve sosyal medyada kendisinin "borsada kar veya zarar ettiği" şeklindeki yorumlara değinen Ülker, "Ben alıp satmıyorum ki kar veya zarar edeyim. Bu, burada duruyor, bunun hissedarıyım. Hisse senedini alıp satan insanlar kar veya zarar ediyor. Ben borsada oyuncu değilim. Şirketlerimiz fazla paramızı dünya borsalarında değerlendiriyor. Dünya tahvillerinde değerlendiriyoruz. Global şirketler de böyle yapar ve bundan da iyi para kazanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zincir marketler ve fahiş fiyat tartışmaları

Zincir marketler ve fiyatlarla ilgili soruyu ise Murat Ülker, şöyle cevapladı:

“Ben diyorum Türkçe konuşalım. ‘Enflasyon var’ diyor, ‘bu niye zam yapmış’ diyor. Ben diyorum ki ya fiyat artışları var ortalaması bu. Bu ne oranda zam yapmış? Bunu sorunca zaten cevabı çıkıyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herkes akıllı herkes bakkala gittiği zaman kim kaç para biliyor. Ve herhangi bir fahiş fiyat varsa asla satılmıyor öyle bir şey yok. Millet aptal mı? Mesela ne oldu patateste. Patates hiç satılmadı niye? Patatesin çoğu bu hamburgercilerde, büfecilerde satılırdı. Bu satılmayınca dağ taş patates oldu. Şimdi tekrar açılıverince de, patatesler bozuldu tabi, patates yok oldu şimdi de. E tabi var yok yaparsan bunun fiyatı da aşağı yukarı oluyor. Ya bu memleketin bir planlamacısı yok mu? Mesela bizim sektörü regüle eden Sağlık Bakanlığı var, Tarım Bakanlığı var, Sanayi Bakanlığı var, Enerji Bakanlığı var. Biz hepsine bağlıyız.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.