Gıda Hattı

Muhtemelen daha önce duymadınız: Duygusal sağırlık nedir?

4 Ekim 2018, 11:26
Paylaş
Muhtemelen daha önce duymadınız: Duygusal sağırlık nedir?

Duygusal sağırlık kavramı (aleksitimi) bilim için yeni bir kavram. Bazı kaynaklarda utangaçlık olarak adlandırılan duygusal sağırlık, açıklanması çok daha karmaşık bir durum. Peki duygusal sağırlık nedir?

Bilim dünyasında yeni bir kavram olarak çıkan duygusal sağırlık, kişilerin sosyal yaşamlarında sorun yaşamasına neden oluyor. Duygusal sağırlığı olan kişiler, acı, özlem, öfke, sevgi gibi duygu durumlarını algılamak ve ifade etmekte zorlanıyor.  

Duygusal sağırlığın bazı kaynaklarda utangaçlık ile eş değer görülse de aslında utangaçlıktan daha karmaşık bir açıklamaya sahip olduğunu ifade eden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Gülşah Kınalı, “Duygusal sağırlık, duyguları algılama, tanımlama ve açıklama konusunda yetersiz olmak anlamına geliyor. Bu nedenle de sosyal hayatlarında ve ilişkilerinde sorunlar yaşıyorlar” dedi. 

“Duygusal sağırlığı olan kişiler, kas sisteminde daha şiddetli ağrılar hissediyor”

Duygusal sağırlığın, çok yaygın bir hastalık olan fibromyaljinin (kronik kas ağrıları) nedenleri arasında olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, “Fibromiyalji sendromu kas-iskelet sisteminde yaygın ağrı ve hassasiyete yol açan bir yumuşak doku rahatsızlığıdır. Duygusal sağırlığın fibromyalji ile ilgisini araştıran bir bilimsel çalışma yaptık. Mezun öğrencilerimizden Tuğba Çiftçi ile birlikte yaptığım araştırmaya göre duygusal sağırlığı olan bireylerde fibromyalji ağrıları anlamlı derecede yüksek ve bu durum kadınlarda erkeklere oranla daha fazla.” ifadelerinde bulundu.

Bu soruları kendinize sorun

Bireylerin, en yaygın kabul gören Toronto Aleksitimi Ölçeği'ne göre kendini değerlendirebileceğini belirten Dr. Kınalı, “Bu teste kişi kendine; ‘Ne hissettiğimi çoğu kez bilemem’, ‘Duygularım için uygun kelimeleri bulmak benim için zordur’, ‘İçimde ne olup bittiğini bilmiyorum’, ‘İçimdeki duyguları yakın arkadaşlarıma bile açıklamak bana zor gelir’, ‘İnsanlarla duygularından çok günlük uğraşları hakkında konuşmayı yeğlerim’ gibi cümleler yöneltiyor. Bunları hissediyor ve çoğunluğuna evet diyor ise fibromyalji ağrılarının kökeninde duygusal sağırlık yatıyor olabilir” dedi.

muzik-terapi-2-gidahatti

“Sanat ve müzik, bireyin stresle başa çıkmasına yardımcı oluyor”

Pek çok hastalık gibi fibromyaljinin de kökeninde birden fazla neden olabileceğine vurgu yapan Dr. Kınalı, “Tedaviler bu nedenle çok disiplinli ve bütünsel yaklaşıma sahip olmalı. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, manuel tedavi yaklaşımları ve uygun psikoterapi yaklaşımları ile bu hastalıkla başa çıkabilmek mümkün. Sanat ve müzik terapisi gibi ergoterapi çalışmaları ise bireyin stresle başa çıkması için doğru yöntemler arasında gösteriliyor” ifadelerinde bulundu.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.