AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Müezzinoğlu: İnsanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük

Müezzinoğlu: İnsanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük
5 Nisan 2016, 14:07

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, internet ortamında satılan, ne olduğu bilinmeyen ilaç veya ilaç mahiyeti verilen ürünün tüketilmesinin, insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük olduğunu belirterek, uygulanan cezalara karşın sanal dünyayı kontrol edebilmenin mümkün olmadığını kaydetti. Müezzinoğlu, “Bu sağlık ürünü süsü verilmiş veya zayıflama ilacı gibi anlam yüklenmiş ürünlerin internet ortamından satışıyla ilgili önemli yasal düzenlemelerimiz var. Caydırıcı olabilmesi adına 20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası, kapatma cezası var.” dedi.

obezite-gidahattiMüezzinoğlu, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinin (TÜRKÖK) açılışının birinci yılı dolayısıyla bir otelde düzenlenen programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, internet ortamında satılan zayıflama ürünlerinin önlenmesine yönelik düzenleme olup olmadığı sorusu üzerine Müezzinoğlu, sağlığı ilgilendiren her ürünün hekim bilgisi dâhilinde alınması gerektiğinin altını çizerek “Keşke, kullandığı ürünle ilgili hekimler ve uzmanlarla görüşseydi. Ama şu anda bize düşen ona şifa dilemek ve onu hayata tutundurabilmektir. İnşallah, en kısa zamanda sağlıklı bir yaşama döner. Öğrencileriyle birlikte yaşamını sürdürür. Temennimiz budur.” dedi.

“İnsanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük”

online-alisveris-gidahattiMüezzinoğlu, şunları kaydetti: “İnternet ortamında ne olduğu bilinmeyen herhangi bir ilaç ya da ilaç mahiyeti verilen ürünün tüketilmesi, insanın kendi kendisine yapabileceği en büyük kötülüktür. Hatta intiharıdır diyebilecek durumdayız çünkü ilaç mutlaka o konuda uzman olan birinin tavsiyesiyle reçete edilmelidir veya onun değerlendirmesiyle kullanılabilir. Bu anlamda, her seferinde söylediğim gibi toplumsal duyarlılığımız, hele hele sağlıkla ilgili alacağımız her zerre mutlaka hekim kontrolünde ve uzman kontrolünde olmalıdır.

20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası

Bu sağlık ürünü süsü verilmiş veya zayıflama ilacı gibi anlam yüklenmiş ürünlerin internet ortamından satışıyla ilgili önemli yasal düzenlemelerimiz var. Caydırıcı olabilmesi adına 20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası, kapatma cezası var. Ama buna rağmen bu sanal dünyayı kontrol edebilmek o kadar da mümkün olamıyor.

“Sağlıksız bir yöntemle çözüm üretebilmemiz mümkün değil”

ilac-www.gidahatti.comBu yılın başından itibaren 131 internet sitesi kapatıldı. Siz bugün kapatıyorsunuz, yarın bir başka isim altında yenileri açılabiliyor. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezaları var. Bu anlamda yalnız Türkiye içinden organizasyon yapmadıkları için arzu ettiğimiz başarıyı yakalayamıyoruz. Bunlara itibar etmemek, prim vermemek toplumumuzun en büyük duyarlılığı olmalıdır. Her noktada aile hekimleri ve hastaneler mevcut.  Oralara gidilebilir. Sağlıklı bir yöntem yerine sağlımız için sağlıksız bir yöntemle çözüm üretebilmemiz mümkün değil. Hatta kendi hayatımızla oynayan noktaya gideriz. Hayatı ya kaybederiz ya da bir organın tahrip olduğu, sağlıklı yaşamın bozulduğu süreçlere giderek kendi elimizle kendimize kötülük yapmış oluruz. O nedenle ısrarla söyleyeceğimiz, sağlıkla ilgili her zerreyi mutlaka sağlıkçıların tavsiyesi ve reçetesiyle kullanalım. Yoksa bunun çıkışını bulmak, çok kolay değil.  Yeni düzenlemelerimiz var ama hadiseyi yeni düzenlemelere dayandırarak çözme umudunu kamuoyuna vermekten ziyade, kendi sorumluluklarımızı güçlü bir şekilde yerine getirebilirsek dünyanın bile kontrolünü yapmakta zorlandığı bir yapıyla mücadelenin muhatabı olmayız.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.