AramaArama
Gıda Hattı

Müezzinoğlu: Türkiye’de acil sağlık hizmetleri, İngiltere’den daha hızlı

8 Mayıs 2016, 14:11
Paylaş
Müezzinoğlu: Türkiye’de acil sağlık hizmetleri, İngiltere’den daha hızlı

Türkiye'nin dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumuna eriştiğini belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çok iddialı söylüyorum hiçbir İngiliz acil hizmetlerine benim vatandaşımdan daha hızlı ulaşamıyor. Hiçbir Alman uzman hekime benim vatandaşımdan daha hızlı ve istediği saatte ulaşamıyor." dedi.

Müezzinoğlu, Avicenna (İbn-i Sina) Platformu tarafından Biruni Üniversitesi'nde düzenlenen ve Türkiye'de sağlık reformlarının değerlendirildiği "Sağlıkçı Öğrenciler" Zirvesi'ne katıldı. Müezzinoğlu, gençlere münazaracı, müzakereci ve mücadeleci olma tavsiyesinde bulunarak, bu sayede münakaşacı olmaktan kurtulacaklarını kaydetti. Öz değer, öz saygı ve öz güven kavramları üzerinde duran Müezzinoğlu, bunlara sahip olan gençlerin gerekliliğine dikkati çekti.

saglik-doktor-gidahatti

“Hiçbir Alman, uzman hekime benim vatandaşımdan daha hızlı ulaşamıyor”

Türkiye'nin dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumuna eriştiğini vurgulayan Müezzinoğlu, buna rağmen Türk biliminin üretken olamadığını ve alın terinin kutsal olduğunu dile getirdi. "Akıl teri alın terinden daha kutsaldır. Akıl terini masanın üzerine daha güçlü koymadığımız sürece akıl terini daha güçlü dövenler bizim alın terimizi sömürmeye devam eder." diyen Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Türkiye'nin tükettiği ilacın yüzde 70'ini Türkiye üretiyor. Yani 10 milyon kutu ilaç tüketiyorsak bunun 7 milyonunu Türkiye'de üretiyoruz. Üç milyonunu dışarıdan alıyoruz. 3 milyon kutuya harcadığımız paraya yüzde 60'ını veriyoruz. 7 milyon kutuya harcadığımız paranın yüzde 40'ını veriyoruz. Demek ki daha çok akledenler bizi daha çok emiyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin vatandaşına verdiği hizmet imkanının ötesinde çok daha iyi imkanlar verdik. Çok iddialı söylüyorum hiçbir İngiliz, acil hizmetlerine benim vatandaşımdan daha hızlı ulaşamıyor. Hiçbir Alman, uzman hekime benim vatandaşımdan daha hızlı ve istediği saatte ulaşamıyor." ifadelerini kullandı.

Gençlere, sağlıktaki Ar-Ge ve inovasyon konularında dünyayla yarışmaları gerektiği tavsiyesinde bulunan Müezzinoğlu, gençlerden temel mantalitelerini değiştirmelerini istedi.

saglik-calisanlari-gidahatti

Prof. Dr. Yüksel: Türkiye’de sağlık sistemi gelişiyor

Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel de Türkiye'de sağlık sisteminin bütün dünyada örnek olacak şekilde gelişme gösterdiğini söyledi. Bu başarının eğitimdeki durumuna değinen Yüksel, "Sağlık eğitiminde yapmamız gereken çok şey var. Hizmetteki başarının eğitimde de başarılı olması önemlidir. Eğitim alışkanlık demektir. Bunu yaparken dünyayı da gözetmek gerekir. Bütün dünya dil biliyor ama biz bilmiyoruz. Bu bizi çok yaralıyor. Afrika, Doğu biliyor ama biz bilmiyoruz. Bu sistemi en kısa sürede gerçekleştirmeliyiz." dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.