Gıda Hattı

Müezzinoğlu: İlaç protokolü bugün yarın imzalanacak

31 Mart 2016, 17:28
Paylaş
Müezzinoğlu: İlaç protokolü bugün yarın imzalanacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği arasında yaşanan 'ilaç protokol krizi' ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Müezzinoğlu "Arada çok önemli bir anlaşmazlık kalmadığını düşünüyorum" diyerek, protokolün bu akşam veya yarın sabah imzalanabileceğini kaydetti.

eczane-ilac-gidahattiSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir televizyon programında eczacılar ile Çalışma Bakanlığı arasında yaşanan ilaç protokolü krizine ilişkin şunları kaydetti: "Bundan sonraki sürecin de yine karşılıklı anlayışla, fedakârlıkla saatler içinde çözüleceği kanaatindeyim. Arada çok önemli bir anlaşmazlık kalmadığını düşünüyorum. İnşallah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ve Türk Eczacıları Birliği Başkanımız bu akşam ya da en geç yarın sabah protokolü imzalayacaktır. Bizim ilkesel olarak eczacılarımızın duruşu vatandaşı mağdur etmeden sıkıntılarımızı çözebilmek. Talepler haklı da olsa karşılayabilmeyi, bütçe imkânlarıyla dengeyi örtüştürmemiz lazım. Son gelinen noktada uzlaşmaya çok yakın olduğumuzu söyleyebilirim."

Eczacılar SGK ile ilaç protokolünü feshetmeye hazırlanıyor

erdogan-colak-gidahattiÖte yandan Türk Eczacıları Birliği’nin,  SGK’nın ile ilaç temininin yürütüldüğü protokolün yenilenmesine ilişkin görüşmelerin tıkandığını açıklamasının ardından taraflar dün akşam saatlerinde tekrar bir araya geldi ancak, gece geç saatlere kadar süren görüşmeden sonuç çıkmadı. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, taleplerinin kabul edilmemesi halinde, SGK ile aralarındaki ilaç protokolünün feshedileceğini ve noter vasıtasıyla kararlarını SGK’ya bildireceklerini kaydetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, daha önce yaptığı açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında bugün sona erecek ilaç temini protokolüyle ilgili olarak, “Onların talepleri var, bizim de bazı kısıtlarımız var ama bir noktada uzlaşacağımızı düşünüyoruz.” diye konuşmuştu. Tarafların anlaşamaması durumunda bu geceden itibaren eczaneler SGK ile protokolü iptal edecek. Bu da SGK’nın karşıladığı ilaçların artık para ile satılması anlamına geliyor.

eczane-gidahattiEczacıların talepleri ise şöyle:

– Reçete başı-kutu başı ücretlerin düzenlenmesi

– İskonto ve diğer teşviklerde kullanılan 700 milyon TL’lik yıllık ciro bazının 1 milyar TL’ye yükseltilmesi,

– İskontoların yeniden ayarlanması ve ilaç dışı ürünlere yönelik kısıtların kaldırılması

– Hizmet bedeli sisteminin uygulamaya geçmesi

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.