Gıda Hattı

MÜMSAD Başkanı Yurdagül: "Üyemiz firmaların ürünleri trans yağ içermiyor"

17 Ağustos 2007, 17:58
Paylaş

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Yurdagül, Prof.Dr. Osman Müftüoğlu’nun Hürriyet Gazetesi Kelebek ekinde Yaşam Reçeteleri adlı kendi köşesinde, 7 Ağustos’ta Diyetisyen Seren Aksüs imzasıyla yayımlanan yazıda, insan sağlığını bozacak oranda trans yağ içeren besinler içinde margarinleri de örnek göstermesi üzerine bir açıklama yayınladı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun, “Hafta başında bir bilgilendirme notu ve açıklama aldık. Açıklamayı Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayici Derneği (MÜMSAD) Başkanı, sayın Metin Yurdagül göndermiş. Metin Bey ülkemizde yağ sanayinin duayenlerindendir. Kırk yılı aşkın bir süredir yağ sanayiciliği ile uğraşan, bilgili bir yöneticidir. Metin Yurdagül’ün açıklamasında MÜMSAD üyesi olan ve trans yağ içermeyen margarinleri üreten firmaların ürün markalarıyla belirtilmiş olması da önemli bir bilgidir. Biz bu açıklamayı bir tüketici garantisi gibi algılıyoruz. Margarin satın alırken trans yağ tehdidinden uzak kalmayı düşünüyorsanız, bu yazıdan ve sayın Yurdagül’ün açıklamasından yararlanmanızın uygun olacağını düşünüyoruz” dediği “Yeni margarinlerin trans yağ oranı çok düşük” başlıklı bugünkü yazısını “Bu yazıyı okuyunca çoğunuzun "Hocam, biz bu oranları nasıl hesaplayacağız?" diye soracağınızı hatta "Mutfağa küçük bir yiyecek tartısı mı alsak!" diye düşünmeye başlayacağınızı biliyorum. En kolay yol satın aldığınız ürünlerin üzerindeki etiket bilgilerini dikkatlice gözden geçirmenizdir. Eğer herhangi bir yağ veya yağ ile yapılmış bir besinde trans yağ miktarı yüzde 1’in altındaysa o ürünlerin daha güvenli olduğunu düşünmelisiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren margarin üreticilerinin önemli bir kısmının trans yağ içermeyen margarinler üretmeleri hepimiz için önemli bir şans olmalı diye düşünüyorum.” diyerek bitiren Müftüoğlu, Mümsad Başkanı Yurdagül’ün açıklamasına da yer verdi.

MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül’ün açıklaması ve üye firmaların “trans yağ içermeyen” ürün markaları şöyle:

“7 ağustos 2007 tarihli Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde, yönetiminizdeki ‘’Yaşam Reçeteleri’’ sayfasında diyetisyen Seren Aksüs imzasıyla yayınlanan ‘’Yağ çeşitlerinin farklarını biliyor musunuz’’ başlıklı yazıda margarinler trans yağ içeren besinlere örnek olarak verilmektedir. İzninizle daha önce size dernek olarak verdiğimiz Trans yağlarla ilgili bilgileri yeniden ve son haliyle paylaşmak istiyorum. MÜMSAD üyesi firmalarımızın paket ve kase margarin ürünlerinde bilimsel analiz raporlarıyla kanıtlanmış olarak Trans yağ içeriği %1’in çok altındadır. Firmalarımızın çoğu zaten 6-7 yıldanberi yeni teknolojileri kullanarak bu kalitede üretim yapmaktadırlar. Bu orandaki içeriğin hiçbir zararı olmadığı hem AB hem de FDA standartlarında belirtilmektedir. Ulusal Gıda Kodeks Komisyonunda kabul edilen ve Tarım ve Köyişleri bakanlığında ‘’Bakan’’ onayını bekleyen kararnameye göre, onay sonrası %1’in altında Trans yağ içeriği bulunan ürünlerin ambalajında TRANS YAĞ İÇERMEZ ibaresi yazılabilecektir. Bunun tüketiciyi bilgilendirme konusundaki çok iyi bildiğim hassasiyitenizle örtüşeceğini umarak, sayfanızda gerekli açıklamaları yapmanızı önemle rica ediyorum.”

MÜMSAD üyesi firmaların Trans yağ içermeyen ürün markaları;

Becel, Becel Pro - activ, Bizim, Evin, Halk, Hüner, Kalbim, Kalbim Benecol, Luna, Luna Tereyağötesi, Minerella, Orkide, Rama, Sana, Teremyağ.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.